wizytowka

Gazetka dla Rodziców nr 65

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 65 maj 2020

6 sposobów dla rodziców, jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa

kor1

UNICEF rozmawiał z dr Lisą Damour, doświadczoną psycholog dla młodzieży, felietonistką „New York Times” i matką dwóch córek, o tym jak stworzyć poczucie normalności w domu
w czasach epidemii COVID-19.

Epidemia koronawirusa wywołuje w nas uczucia takie jak lęk, stres i niepewność. Zwłaszcza dzieci silnie je odczuwają. Chociaż każde dziecko inaczej radzi sobie z takimi emocjami, to w obliczu zamkniętej szkoły, odwołanych wydarzeń i izolacji od przyjaciół, będą musiały czuć wsparcie i miłość najbliższych. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. Oto 6 wskazówek, jak wspierać dzieci w tym trudnym czasie.

1. Bądź spokojny

Rodzice powinni spokojnie rozmawiać ze swoimi dziećmi o koronawirusie. Ważne, aby powiedzieć dzieciom, o istniejącej możliwości, że ktoś z Was w pewnym momencie będzie mieć objawy, które często są bardzo podobne do przeziębienia lub grypy. Rodzice powinni zachęcać dzieci, aby informowały ich, jeśli nie czują się dobrze lub gdy boją się wirusa. Tylko dzięki temu rodzice będą mogli jak najszybciej im pomóc. Zapewnij swoje dziecko, że choroba wywołana koronawirusem przebiega na ogół łagodnie, szczególnie u dzieci i młodzieży. Należy również pamiętać, że wiele objawów COVID-19 można leczyć. Warto przypomnieć dzieciom, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym: często myć ręce, nie dotykać twarzy
i zostać w domu.

2. Trzymaj się rutyny

Dzieci potrzebują rutyny. Kropka. My, dorośli, musimy bardzo szybko opracować zupełnie nowy plan dnia, aby przetrwać w tych trudnych czasach, mówi dr Damour. Zdecydowanie polecam stworzenie harmonogramu, który obejmuje zarówno czas na zabawę, możliwość kontaktu telefonicznego
z przyjaciółmi, a także czas „wolny od technologii” i czas na prace domowe. Musimy zastanowić się, co dla nas jest ważne i zbudować strukturę, która to odzwierciedla. Dużym wsparciem dla naszych dzieci będzie zapewnienie przewidywalnego dnia i świadomości, kiedy powinny się uczyć lub pracować w domu, a kiedy mogą się bawić. 
Dr Damour sugeruje, aby dzieci w wieku 10-11 lat lub starsze zaangażować w przygotowanie planu dnia. Wtedy dajemy im możliwość zastanowienia się nad czynnościami, które chciałyby wykonywać, a następnie pracujemy wspólnie nad ostatecznym kształtem harmonogramu. Jeśli chodzi o młodsze dzieci, to najlepiej zaplanować ich dzień tak, aby najpierw zacząć od obowiązków (szkolnych i domowych), a następnie przeznaczyć czas na zabawę. W przypadku niektórych rodzin robienie planu na początku każdego dnia będzie najlepsze dla dzieci. Inne rodziny mogą uznać, że dobrze będzie zacząć dzień nieco później po spaniu i wspólnym śniadaniu. W przypadku rodziców, którzy nie są w stanie nadzorować swoich pociech w ciągu dnia, najlepiej porozmawiać o harmonogramie z osobą, która opiekuje się nimi i wypracować wspólny plan.

3. Pozwól dziecku odczuwać emocje

Wraz z zamkniętymi placówkami edukacyjnymi, odwołano szkolne przedstawienia, koncerty, mecze
 i zajęcia, w których dzieci uczestniczyły na co dzień. Dr Damour radzi, aby po prostu pozwolić dzieciom na smutek: my, dorośli, patrzymy na tę sytuację z perspektywy naszego życia i doświadczeń, a dla nastolatka to poważne problemy. Wspieraj i okaż zrozumienie dla ich smutku i złości z powodu strat, które opłakują. Jeśli masz wątpliwości jak się zachować, to empatia i wsparcie są najlepszym rozwiązaniem.

4. Sprawdź, jakie informacje o koronawirusie docierają do Twoich dzieci

W mediach krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa. Sprawdź, co usłyszało Twoje dziecko lub co uważa, za prawdę. Nie wystarczy podać dziecku faktów, ponieważ - jeśli uznało za prawdę coś co usłyszało wcześniej i połączy to z nowymi informacjami od Ciebie - może dojść do nieporozumienia. Dowiedz się, co Twoje dziecko już wie i wspólnie rozprawcie się z mitami, radzi
dr Damour. Jeśli dzieci mają pytania, na które nie znasz odpowiedzi, możecie wspólnie odwiedzić strony internetowe wiarygodnych instytucji państwowych lub organizacji takich jak UNICEF, czy Światowa Organizacja Zdrowia.

5. Stwórz okazje do wspólnego spędzania czasu

W przeżywaniu trudnych emocji bardzo ważna jest równowaga między rozmową o naszych odczuciach, a znajdywaniem rozrywki, która pozwoli rozproszyć myśli. Co kilka dni możecie spędzać wieczór na wspólnej zabawie lub gotować razem posiłki. Nastoletniemu dziecku daj trochę swobody, jeśli chodzi o czas spędzony w telefonie i na mediach społecznościowych. Dostęp ten jednak nie powinien być nieograniczony. Zapytaj swojego nastolatka, jak możecie sobie z tym poradzić? Niech zaproponuje harmonogram korzystania z telefonu i wspólnie zastanówcie się nad planem dnia, radzi dr Damour.

kor2

6. Kontroluj swoje zachowanie

To oczywiste, że dorośli są także zaniepokojeni sytuacją związaną z koronawirusem. Jednak ważne, żebyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby nie dzielić się z dziećmi swoimi lękami i nie okazywać obawy. Może to oznaczać powstrzymywanie emocji, co dla wielu okaże się bardzo trudne. Pamiętajmy, że to rodzice zapewniają swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Tę sytuację możemy porównać do jazdy samochodem, gdzie dzieci to pasażerowie, a my prowadzimy auto. Nawet, jeśli odczuwamy niepokój, nie możemy pozwolić, aby udzielił się on najmłodszym, dodaje
dr Lisa Damour.           
źródło: https://www.unicef.pl

Redakcja Gazetki dla Rodziców:  Barbara Augustynowicz , Jolanta Roszak  

Gazetka dla Rodziców nr 64

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 64 styczeń 2020

Złoszczące się dziecko – czy na pewno złe i złośliwe?

pł1

Nasze małe dziecko zalewa się łzami, krzyczy: „Nie”, złości się, nie słucha naszych próśb. Nastolatek nie jest posłuszny, chodzi swoimi drogami, byle błahostka wywołuje w domu kłótnię. Zaczynamy się zastanawiać, co zrobiliśmy nie tak, obwiniamy się, że odnosimy porażkę wychowawczą, jesteśmy sfrustrowani. Chcielibyśmy przeciąć tę rodzinną udrękę. Jakie zachowania u dzieci można uznać za normę? Czy złoszczące się i stawiające opór dziecko jest niewychowane? Jak złość maskuje inne przeżywane przez dziecko emocje? Jak radzić sobie z buntującym się nastolatkiem, a jak z buntującym się najmłodszym?

Ekspresja złości u dzieci może być bardzo różna. Od takiej, jaką najczęściej spotykamy – i która nas, dorosłych, najbardziej aktywizuje – czyli od wybuchów złości, agresji i drażliwość dziecka, po złość, która może przyjmować odmienną postać, równie groźną – czyli smutek. Musimy więc być bardzo czujni. Zwykle rodziców najbardziej niepokoi to, że dziecko jest nadekspresywne. Ale niepokojące też są dzieci, które złości nie okazują wprost – bo się nadmiernie kontrolują, są bardzo uważne na to, co można, a czego nie, mają mocno zinternalizowane normy społeczne. To może uśpić naszą czujność. Maskowana złość może się objawiać na przykład bólami głowy czy brzucha. W swojej pracy terapeutycznej zdarza mi się zajmować dzieckiem, które pozornie nie sprawia żadnych trudności, zawsze słucha. I powstaje pytanie – czy to dziecko się nigdy na nic nie złości, czy ono sobie na tę złość – z różnych podwodów – nie pozwala?

My, dorośli, mamy małą otwartość na złość dziecka, kojarzy nam się ona z naszą bezradnością – sądzimy, że jeśli dziecko się złości, to my coś zrobiliśmy źle. Że może jesteśmy za mało sprawni jako rodzice i wychowawcy, bo nie okiełzaliśmy złości swojego dziecka. A tymczasem złość jest po prostu emocją, przeżywa ją każdy z nas, a nie każdy z nas pozwala sobie na jej ekspresję.

„Złość – ważna i potrzebna emocja”

Pojawia się, kiedy ktoś nas zawiedzie, okłamie, wykorzysta, obrazi, stawi opór, wywrze presję. Złość jest emocją, która pozwala nam stawiać granice, wyrażać nasze potrzeby, mówić czego chcemy, a czego nie. W przypadku złości trzeba się głębiej przyjrzeć, skąd tej złości w dziecku tak wiele, z czego to wynika, czy ekspresja złości to nie tylko to, co widzimy na pierwszym planie.

 Obiegowa opinia głosi, że dziecko stawiające opór, złoszczące się jest niewychowane.

Dobrze wychowane dziecko wyraża swoje potrzeby i złości się, to naturalne. Częściej złoszczą się dzieci, które są bardziej sztywne w myśleniu i zachowaniu, którym trudniej przyjąć perspektywę innej osoby. To dzieci, które złoszczą się, bo rzeczywistość nie wygląda tak, jakby tego chciały i tak, jakby to sobie zaplanowały. Rodzice powinni nauczyć go większej elastyczności w myśleniu. Więc jeśli dziecko łatwo się frustruje, to trzeba przyjrzeć się temu, jak ono interpretuje rzeczywistość.

pł2

Sposób myślenia i również zachowywania się dziecko nabywa w procesie wychowania od rodziców?

Nigdy nie jest za późno na rozwijanie pewnych umiejętności dziecka, a im jest młodsze, tym mamy większe możliwości i większą przestrzeń. Praca z dzieckiem, to przede wszystkim praca z sobą. Przyjrzenie się sobie, zmiana własnych nawyków, czasami zmienia również zachowanie dziecka. Okazuje się, że dziecko jest zestresowane, ponieważ  ma albo zbyt rygorystyczne granice, albo tych granic w ogóle nie ma – wtedy jest i zestresowane, i nadmiernie pobudzone, bo nie umie dokonywać wyborów i nie wie co jest dla niego dobre.

Zestresowanie objawia się złością? Jak wtedy pomóc dziecku?

Jeśli dziecko jest nadmiernie zestresowane i okazuje nam złość, zadaniem osoby dorosłej jest pomoc dziecku w uspokojeniu się. Często zamiast je uspokoić, niechcący jeszcze bardziej je frustrujemy. Musimy pamiętać, że moment takiego pobudzenia, to nie jest moment na karanie. Kara wymierzana w momencie pobudzenia, nasz gniew, obwinianie, zawstydzanie – tylko zwiększa u dziecka frustrację i poziom stresu. Pamiętajmy, że mamy pomóc dziecku nie w samokontrolowaniu się, lecz w samoregulacji.

 Dziecko nie jest w stanie samo się uspokoić i to zresztą nie jest dla niego zdrowe...

Małe dziecko nie umie się uspokoić. Prawidłowym działaniem jest reagowanie na potrzeby dziecka – czyli jeżeli półroczne, roczne dziecko płacze, to ja muszę je ukoić. Żeby zbudowało z nami prawidłową, bezpieczną więź musimy dawać dziecku naszą adekwatną odpowiedź emocjonalną. Naszej pomocy przy samouspokajaniu się często potrzebują też dużo starsze dzieci, a my zakładamy, że dziecko powinno sobie z tym radzić samo.                                       Mówienie do niego „uspokój się” jest myśleniem życzeniowym. Nie uspokajajmy dziecka słowami, bo to działa odwrotnie. W stresie nie działa logiczne myślenie, dowodzenie przejmuje układ limbiczny i bywa, że to, co uspokaja, to dotyk, przytulenie, zaprowadzenie w miejsce, które jest pozbawione nadmiaru bodźców.

Jakie mogą być dla dziecka konsekwencje tego, że uspokajało się samo?

W późniejszym okresie życia dziecko może przestać okazywać swoje potrzeby, będzie miało też mniejszy wgląd w swoje emocje. Im bardziej my reagujemy na potrzeby dziecka, tym bardziej pokazujemy mu, że może mieć kontakt ze swoimi emocjami. Często złość to tak naprawdę ekspresja innej odczuwanej emocji. Musimy nauczyć dziecko rozpoznawania jej, rozumienia emocji, w jakich sytuacjach się pojawiają.

Czy dziecko może być podenerwowane, poirytowane, bo jest po prostu głodne lub zmęczone fizycznie?

Głód, zmęczenie, niewystarczająca ilość snu lub ruchu, hałas mogą generować w dziecku wysokie napięcie emocjonalne. W takich sytuacjach bardzo łatwo o wybuch złości z błahego – z perspektywy osoby dorosłej – powodu. W profilaktyce samoregulacji jest więc bardzo ważne, żeby zadbać między innymi o odpowiednią ilość snu, właściwe odżywianie i dietę dla dziecka, właściwą ilość ruchu i ćwiczeń fizycznych.

Niestety bardzo często jesteśmy zbyt krytyczni wobec nastolatków. Konfrontujemy ich z ich słabością, nazywamy to, co widzimy, mówimy: „Jesteś uparty, krnąbrny, nikogo nie słuchasz”. A zapominamy, że nastolatek ma jeszcze małe możliwości radzenia sobie ze stresem. Miejmy do nich trochę większy dystans i więcej cierpliwości.

Może być tak, że depresja jest tłumioną złością – i może też być odwrotnie. Nastolatek, który jest bardzo agresywny, tak naprawdę często okazuje się osobą głęboko smutną i samotną. Niestety bardzo często jesteśmy zbyt krytyczni wobec nastolatków. Od nastolatka zbyt wiele wymagamy, traktujemy go po partnersku, jak osobę dorosłą, która ma pełny wgląd w mechanizmy nim kierujące i próbujemy z nim logicznie rozmawiać. Tymczasem, tak jak młodsze dziecko, może mieć problem z samouspokojeniem się i wymagać naszej pomocy w zredukowaniu napięcia.

Jakie są metody radzenia sobie z nadmierną złością u dzieci, poza  rozmowami?

To zależy od tego, skąd ta złość się wzięła. Na pewno wskazana jest praca z ciałem, nauka relaksacji, uważności, oddechu, trening redukcji stresu, różne metody budowania świadomości siebie. Popularne dziś treningi mindfulness to bardzo dobra profilaktyka, bo dziecko, które ma większą świadomość siebie, które lepiej rozumie, skąd się biorą emocje i co to są za emocje, to dziecko, któremu dużo łatwiej jest się uspokoić.  Wziąć głęboki oddech, nie dać się prowokować i nie dać się zaprosić do dyskusji. One niczego nie wnoszą, nie przekładają się na rozwiązanie konfliktu, a tylko generują u obu stron dodatkowe napięcie. Próbujmy rozmawiać nie w tym momencie, kiedy dzieje się coś złego, bo to nie jest moment na rozmowę. Pomyślmy za to o tym, co mogłoby nasze dziecko uspokoić i jak pomóc mu zredukować napięcie. Często chcemy za wiele i tracimy bardzo dużo energii próbując zmienić zachowania dziecka, które mogą być uwarunkowane biologicznie i w ten sposób napędzamy w rodzinie stres i frustrację. Nigdy nie zaszkodzi więc porozmawiać ze specjalistą. Psycholog nie jest osobą, która ocenia czy krytykuje. Pokazanie rodzicom trudności dziecka może zmienić ich perspektywę patrzenia na problem. Jeśli zobaczą, że pewne zachowania nie wynikają ze złośliwości dziecka, że nie są jego intencją, a są trudnościami, u rodziców następuje zmiana, bo wobec tych zachowań zaczynają mieć znacznie większą wyrozumiałość i dystans. To niezwykle korzystnie wpływa na cały system rodzinny i redukuje napięcie. Izabela Bancewicz-Mikulewicz – psycholog dziecięcy z Uniwersytetu SWPS.

                

                                         Redakcja Gazetki dla Rodziców:  Barbara Augustynowicz , Jolanta Roszak

Gazetka dla Rodziców nr 63

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 63 październik 2019

Czytaj dziecku

g1pp

Co daje czytanie dziecku?

Czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka. Dlatego warto czytać swoim Pociechom już od urodzenia. Dziecko nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, ale słyszy Twój głos i intonację, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwija się intelektualnie i społecznie. Zobacz, jakie korzyści przynosi wspólna lektura na różnych etapach rozwoju Twojego Malucha:

Czytanie w wieku 0–3 lata

 • buduje więź emocjonalną, daje dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa,
 • usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową,
 • uczy myślenia przyczynowo- skutkowego, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków,
 • wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodii języka,
 • uspokaja, wzmacnia poczucie przynależności do rodziny,
 • dostarcza podstawowej wiedzy o otaczającym świecie, np. o ludziach i przedmiotach,
 • przekazuje wzorce osobowe,
 • uczy wyrażać własne potrzeby i oczekiwania wobec innych.

Czytanie w wieku 3–6 lat

 • daje dziecku wiedzę o sobie i otaczającym go świecie,
 • rozwija kompetencje poznawcze,
 • pomaga poznać, nazwać i wyrażać emocje, a także pokazuje, jak sobie z nimi radzić,
 • usprawnia myślenie, pamięć i mowę,
 • uczy rozróżniać świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń,
 • pomaga
 • daje nowe wzory osobowe oraz wskazówki, jak postępować w nieznanych dotąd sytuacjach,
 • rozwija zainteresowanie słowem pisanym oraz rozbudza w dziecku gotowość do nauki samodzielnego czytania,
 • jest dla dziecka czasem relaksu, pozwalającym na odreagowanie emocji,
 • rozwija kreatywność i wyobraźnię,
 • uczy rozwiązywać problemy oraz wyciągać logiczne wnioski,
 • jest świetnym pretekstem do rozmowy i wyprawy w miejsca związane z jej tematem.

Czytanie w wieku 6–10 lat

 • pomaga dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jaką jest szkoła,
 • pozwala rozwijać hobby, zainteresowania i zaspokoić ciekawość,
 • ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie informacji,
 • wzbogaca słownictwo,
 • rozwija umiejętność swobodnego wypowiadania się i myślenia,
 • umacnia więź z rodzicami i dziadkami,
 • rozbudza i kształtuje wrażliwość emocjonalną,
 • daje wewnętrzną siłę do radzenia sobie z trudnościami,
 • pokazuje, jak panować nad własnymi emocjami,
 • kształtuje
 • uczy
 • pomaga rodzicowi zrozumieć emocjonalny i społeczny rozwój swojego dziecka.
 • g2pp
 • Co czytać?      Nie wiesz, które lektury warto czytać swojemu dziecku? Zobacz nasze książkowe propozycje, nie tylko dla dzieci...

  1. Mmmmm Monika i Adam Świerżewscy
  2. Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem Ewa Kozyra-Pawlak
  3. Figury Maria Terlikowska, il. Stanisław Zamecznik
  4. Pierwsze urodziny prosiaczka Aleksandra Woldańska-Płocińska
  5. My jesteśmy krasnoludki
  6. Myszka Dorota Gellner, il. Dobrosława Rurańska
  7. Kto się schował Satoru Onishi
  8. Prezenty Astona Lotta Geffenblad
  9. Babo chce Eva Susso, il. Benjamin Chaud
  10. Poznaj Pettsona i Findusa Sven Nordqvist
  11. Opowiem ci, mamo, co robią koty Nikola Kucharska
  12. Figle Migle Herve Tullet
  13. Pierwsza książka. Dla noworodków i niemowląt Katsumi Komagata
  14. Chrum, chrum, Bolusiu Barbro Lindgren, il. Olof Landström
  15. Bardzo głodna gąsienica Eric Carle
  16. Auto
  17. Chodzi o to, czy wiesz, co to zwierzęta Marcin Brykczyński, il. Agnieszka Antoniewicz
  18. Popatrz w niebo Joanna Gębal, Monika Zborowska
  19. Rok w mieście Katarzyna Bogucka
  20. Basia i zwierzaki Zofia Stanecka, il. Marianna Oklejak
  21. Co wypanda, a co nie wypanda Aleksandra Cieślak
  22. O malarzu rudym jak cegła Janusz Stanny
  23. W kieszonce Iwona Chmielewska
  24. Jeden dzień Aleksandra i Daniel Mizielińscy

                                                                          

   

                                                                                        Źródło: wielki-człowiek.pl

 • g3pp

Redakcja Gazetki dla Rodziców:  Barbara Augustynowicz , Jolanta Roszak  

 

Gazetka dla Rodziców nr 62

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 62 czerwiec 2019

Bezpieczeństwo

Szkoła powinna być miejscem bezpiecznym dla uczniów
i nauczycieli. Jeśli na terenie szkoły jest w miarę bezpiecznie, to już w jej pobliżu, w drodze ze szkoły do domu mogą pojawić się niebezpieczne sytuacje. Warto
wiedzieć co robić, aby ich unikać.

g1

Źródło: Andrzej Bogusz

 

Zagrożenia w szkole

Statystyki Ministerstwa Edukacji Narodowej wskazują, że głównymi przyczynami wypadków wśród uczniów są: nieuwaga, niezamierzone uderzenie oraz uderzenie zamierzone z pobiciem. Pozostała część wypadków jest spowodowana m.in. nieprzestrzeganiem zasad BHP, niedostatecznym nadzorem nad uczniami, złym stanem zdrowia ucznia, niepełną zdolnością do zajęć, złym stanem technicznym obiektów i wyposażenia sprzętów i maszyn, a także niewłaściwym zabezpieczeniem klatek schodowych i korytarzy. Przedstawione dane wyraźnie pokazują, że dominującą przyczyną wszystkich wypadków, do których dochodzi w szkole, jest niewłaściwe i nieroztropne zachowanie człowieka!

g2

Źródło: Dariusz Adryan, licencja: CC BY 3.0.

Zapamiętaj!

Naucz dziecko postępowania jeśli jest świadkiem wypadku w szkole lub jej najbliższej okolicy, musi powiadomić o nim wychowawcę, innego nauczyciela bądź jakiegokolwiek dorosłego pracownika szkoły. Opisać krótko sytuację i postępować zgodnie z jego poleceniami.

Wzywając pomoc należy pamiętać o numerach alarmowych.

g3

Bezpieczeństwo za murami szkoły

Jedni wracają do domu zatłoczonym autobusem, inni idą zaledwie parę kroków, a jeszcze inni muszą samotnie pokonać dłuższy odcinek drogi. Informuj dziecko, by w miarę możliwości unikało takich niebezpiecznych sytuacji jak: wsiadanie z obcą osobą do samochodu, samotne chodzenie w mało oświetlonych miejscach. Jeśli jest to możliwe, wracało do domu razem z kolegami i koleżankami.

Choć dom i szkoła to miejsca, w których najczęściej dzieci czują się spokojnie i bezpiecznie, to jednak muszą pamiętć, że i tam może im się przytrafić wiele niebezpiecznych wypadków.

 Zagrożenia w domu

Wypadki mogą przytrafić się każdemu, zawsze i wszędzie. Najczęściej zdarzają się tam, gdzie spędzamy dużo czasu, czyli w domu, a w przypadku uczniów – także w szkole. Są to miejsca, które na ogół kojarzą się ze spokojem i bezpieczeństwem, trzeba jednak pamiętać, że nawet tam możemy się znaleźć w sytuacji zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu!

g4

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku, należy m.in.:

 • kontrolować regularnie sprawność kuchenki lub pieca,
 • gotując potrawy, używać specjalnych rękawic kuchennych
  do przenoszenia gorących garnków lub patelni,
 • uważać, aby do rozgrzanego oleju nie dostała się woda,
 • nie tylko pozbierać potłuczone szkło, ale także zamieść podłogę w całym pomieszczeniu,
 • urządzeń tnących, miażdżących itp. używać zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi,
 • kuchnię, a zwłaszcza podłogę, utrzymywać w czystości,
 • detergenty zawsze dobrze zakręcać, chować w niedostępnych dla dzieci miejscach i używać ich w lateksowych rękawiczkach,
 • urządzenia elektryczne trzymać z daleka od wody.

 

 

 

 

Redakcja Gazetki dla Rodziców:  Barbara Augustynowicz , Jolanta Roszak  

 

Gazetka dla Rodziców nr 61

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 61 marzec2019

Niechęć, wrogość na co dzień- jak z tym walczyć?

Każdy z nas jest inny: różnią nas wygląd, pochodzenie, religia czy poglądy. Mamy prawo do naszej odmienności i jej poszanowania, a jednak wielu z nas spotyka się na co dzień z niechęcią lub wrogością. Mogą się one przejawiać na jeden z trzech sposobów: jako hejt, mowa nienawiści, a w skrajnych przypadkach – jako przestępstwo z nienawiści.

1

Najogólniejszą formą wyrazu niechęci do kogoś jest tzw. hejt (ang. „to hate” – nienawidzić). Jest to komunikat wymierzony przeciwko komuś, mówiący o niechęci lub braku aprobaty, często niezbyt sprecyzowanej. Zazwyczaj wyrażony jest ostrymi słowami; bywa, że wulgarnymi. Autor hejtu (inaczej: hejter) ma na celu nie tyle przekazanie konstruktywnej krytyki na jakiś temat,
a jedynie wyrażenie negatywnych uczuć związanych z kimś innym. Typowym przykładem hejtu jest nazywanie kogoś głupim, grubym czy beznadziejnym.

Niestety, hejt w internecie jest zjawiskiem tak powszechnym, że każdy, kto decyduje się na wystąpienia publiczne w tej przestrzeni, musi brać pod uwagę możliwość jego zaistnienia. Jeśli padniesz ofiarą hejtu, postaraj się go zignorować. Pomyśl, że taka wypowiedź świadczy raczej o samym hejterze, niż o tobie. Nie staraj się wchodzić z nim w dyskusję – jemu przecież chodzi o nic innego, jak tylko o obrażenie i poniżenie.

Mowa nienawiści to inny rodzaj wyrażenia wrogości. To wypowiadanie się w celu obrażania lub wzbudzenia niechęci wobec jakiejś osoby, czy grupy ze względu na jej tożsamość – np. etniczną, religijną, rasową, seksualną. Od hejtu odróżnia ją to, że u jej podstaw leży wroga postawa wobec konkretnego rodzaju tożsamościowej obcości oraz pragnienie jej wykluczenia. Mowa nienawiści wiąże się często ze wzbudzaniem strachu w jej ofiarach. One jednak, nawet gdyby chciały, nie mogłyby zmienić tego, przeciwko czemu skierowany jest negatywny przekaz mowy nienawiści. Tym większe jest zatem u nich wrażenie osamotnienia i poczucie zagrożenia.

Przestępstwo z nienawiścito dokonanie czynu zabronionego motywowanego uprzedzeniami. Polskie prawo jako przestępstwa określa: grożenie, znieważanie, nawoływanie do nienawiści i przemocy, dążenie do wyniszczenia grup etnicznych czy wyznaniowych, a także oczywiście stosowanie przemocy. Jeśli takie działania spowodowane są wrogością wobec czyjejś tożsamości – są to przestępstwa z nienawiści. Jak wszystkie inne, są one ścigane z urzędu.

Granice pomiędzy poszczególnymi rodzajami wrogich komunikatów bywają płynne: mowa nienawiści może przerodzić się w przestępstwo, jeśli np. wiąże się z konkretnymi groźbami. Wszystkie one jednak są zjawiskami,
z którymi należy walczyć na co dzień. Ranią one konkretne osoby, niezależnie od tego, jak często spotykają się z wrogością.

Porozmawiaj o tym ze swoim dzieckiem. Naucz odpowiednio reagować.

Co można zrobić?

Jeśli spotkasz nienawistne lub hejterskie komentarze online, nie powinieneś/powinnaś ich upubliczniać – udostępniać, przekazywać dalej; lajkować. Możesz zdecydować się na zamieszczenie w sieci alternatywnych narracji lub kreatywnych komentarzy np. w postaci memów, filmików czy obrazków. Możesz zignorować atak słowny. Udać, że go nie słyszałaś/łeś lub zmienić temat, mówiąc np. „masz prawo do swojego zdania”. Możesz krótko skomentować atak słowny: „Aha”, „Szkoda”, „Cóż”. Możesz się skonfrontować z sytuacją, powiedzieć, co myślisz o czyjeś wypowiedzi i że oczekujesz przeprosin. Pamiętaj jednak o własnym bezpieczeństwie. Konfrontacja może wywołać różne reakcje atakującego. Gdy atakowany jest ktoś inny, jeśli się nie boisz, możesz zakryć go swoim ciałem, ale musisz pamiętać, że sam/a możesz wówczas narazić się na taki atak. Staraj się zawsze najpierw zadbać o siebie
i swoje bezpieczeństwo. Możesz sam/a poszerzać swoją wiedzę na temat zwalczania mowy nienawiści. Sięgaj do dostępnych publikacji np. „Zobacz, zrozum, zareaguj” , „Nieobojętnik antyprzemocowy”.

Możesz zgłosić przejawy mowy nienawiści w sieci, na ulicznych muralach, w innych miejscach przestrzeni publicznej. Przyjmuje je m.in. policja, Kampania HejtStop (hejtstop.pl) i Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita (zglosnienawisc.otwarta.org). Możesz zadzwonić na policję pod numer 997 lub 112, by zgłosić akty nienawiści lub przestępstwo z nienawiści. Gdy ma to miejsce na ulicy lub w środkach komunikacji miejskiej, warto, a czasem nawet trzeba zapewnić takie wsparcie sobie lub/i osobom pokrzywdzonym. Możecie w swojej grupie, klasie, szkole wypracować zestaw reguł, które pomogą tworzyć relacje i przestrzeń wolne od hejtu i mowy nienawiści. Możesz wesprzeć osobę będącą ofiarą ataków (rozmową, informacją, powiedzeniem stop hejterom) lub samemu poprosić zaufaną osobę czy organizację o pomoc. Gdy znajdziemy się w takiej sytuacji, nie zostawajmy z tym sami. Pedagog, rodzice, przyjaciel, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – ci wszyscy adresaci naszej prośby mogą mieć niezbędne narzędzia lub/i wiedzę, by udzielić nam wsparcia i pomocy. W niektórych sytuacjach najlepsze, co możesz zrobić, to nie reagować na zaczepki i zmienić drogę, pójść w swoją stronę. Gdy jesteś świadkiem przemocy z nienawiści, możesz udokumentować całe zajście telefonem i wezwać do pomocy innych świadków sytuacji.

Na podstawie materiałów: - ze strony Koalicji Przeciw Mowie Nienawiści, www.beznienawisci.pl - materiałów akcji Fundacji na Rzecz Różnorodności Społecznej „Nie lajkuję – reaguję”, www.ffrs.org.pl - komiksu „Zobacz, zrozum, zareaguj” Fundacji Nomada, www.nomada.info.pl, Inicjatywa Chlebem i Solą, http://solidarnizuchodzcami.pl/wp-content/uploads/2015/10/Nieobojetnik.pdf. Lekcja: Hejt i mowa nienawiści | edukacjamedialna.edu.pl

Redakcja Gazetki dla Rodziców:  Barbara Augustynowicz , Jolanta Roszak  

 

Gazetka dla Rodziców nr 60

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 60 grudzień 2018

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Zastanów się nad osobowością swojego dziecka. Czy jest elastyczne, czy raczej trudno przystosowuje się do nowych sytuacji? Jak przeżywa sukcesy i porażki? Jak reaguje na rywalizację? Czy lubi nowe wyzwania? Od odpowiedzi na te pytania zależy sposób motywowania młodego człowieka do nowych działań.

Jakie twoje dziecko ma słabe i mocne strony, zainteresowania i pasje? Jak szybko zapamiętuje nowe treści? Jak radzi sobie z ocenami nauczycieli? Jak reaguje na zasady i reguły? Czy unika tego, co sprawia mu trudność? Czy umie się skupić na zadaniu? Czy szybko się nudzi? Czy dąży wytrwale do celu? Kiedy najchętniej zabiera się do nauki? Co mu w tym pomaga, co przeszkadza? Znając odpowiedzi na te pytania, zwróć uwagę na to, w jaki sposób komunikujesz się z dzieckiem. Jeśli chcesz mu pomóc, na pewno:

 • nie strasz – „Jeśli nie nauczysz się wiersza, to dostaniesz słabą ocenę i twoja nauczycielka będzie na ciebie zła. Zobaczysz!";
 • nie oceniaj i nie karz – „Ponieważ bazgrolisz w zeszycie, nie pojedziesz w niedzielę na urodziny do Pauliny";
 • nie nagradzaj – „Dostaniesz rower na koniec roku, jeśli będziesz mieć świadectwo
  z czerwonym paskiem" (kiedy perspektywa otrzymania nagrody jest zbyt odległa, sama nagroda traci na wartości);
 • nie porównuj – „Kasia to dopiero dobrze się uczy, mógłbyś brać z niej przykład";
 • nie stawaj zawsze po stronie nauczyciela czy wychowawcy – „Gdybyś się nauczył, dostałbyś lepszy stopień, za mało się przykładasz, weź się do roboty".

To, jak mówisz do dziecka, jest niezwykle ważne. Warto zmienić swoje nastawienie i zrozumieć, że źródłem osiągnięć, kompetencji i szacunku dla samego siebie nie jest zewnętrzna lecz wewnętrzna motywacja dziecka. Rodzice spodziewają się, że dzieci automatycznie rozwiną
w sobie wewnętrzną motywację do nauki, jako bezpośredni rezultat stosowania przez dorosłych kontroli zewnętrznej, na przykład nagradzania czy chwalenia.

 Co to jest pochwała?

Pochwała jest słownym komunikatem, który wyraża pozytywną ocenę dziecka, dotyczy jego osiągnięć, zachowania, zalet. Wszystkie te komunikaty są używane zawsze w drugiej osobie liczby pojedynczej. Jeżeli często używasz pochwały, by zmotywować dziecko do czytania, liczenia, odrabiania zadań domowych, grzeczniejszego zachowania, wykonywania różnych aktywności, twoją intencją jest nagrodzić słownie zachowanie, które uważasz za słuszne. Dzieci nadmiernie chwalone szybko uczą się wybierać tylko te rzeczy, które ich zdaniem spodobają się rodzicom. Unikają więc robienia tego, co spotyka się z ich obojętnością.
W konsekwencji częste stosowanie pochwał prowadzi do podważania wewnętrznej motywacji dziecka, co może owocować rezygnacją z różnych form działania. Ponadto, w dłuższej perspektywie, kiedy dziecko przyzwyczai się do różnych sposobów nagradzania, ich brak może być odbierany jako dezaprobata, a otrzymywanie wielu pochwał lub nagród może osłabić ich znaczenie. Często także pochwała może nie odpowiadać własnej samoocenie dziecka.

Ukryta myśl

Chwalenie zawsze zawiera tak zwaną „ukrytą myśl". Kiedy mówisz: „Jesteś tak inteligentny, że możesz mieć najlepsze oceny" - ukryta myśl brzmi: „Dlaczego ich nie masz? Czemu się tak mało starasz? Zrób coś z tymi ocenami, nie jestem z ciebie do końca zadowolony". Albo: „Naprawdę bardzo ładnie dzisiaj odrobiłeś lekcje" - ukryta myśl: „Mam nadzieję, że tak już będzie zawsze, wtedy naprawdę będę zadowolona i spokojna".

Ukrytą myślą w pochwałach jest również subtelnie wyrażony krytycyzm, który, niestety, czasem jest zalecany jako skuteczny sposób motywowania dzieci. Na przykład:

 • „Aniu, uczysz się znacznie lepiej niż w pierwszym semestrze, ale nadal musisz poświęcić dużo uwagi nauce."
 • „Bardzo ładnie się nauczyłeś tego wiersza. Byłabym jeszcze bardziej zadowolona, gdybyś nauczył się do sprawdzianu z matematyki tak jak prosiłam, ale naprawdę widać, że się starałeś."
 • „Marku, bardzo dobrze, że dostałeś piątkę z matematyki, ale ta trójka z polskiego to chyba wymaga poprawy."
 • „Bardzo ładnie, że odrobiłeś już lekcje Filipie. Jeszcze bardziej byś mi się podobał gdybyś wyszczotkował sobie włosy, ale naprawdę widać, że się starasz."

  Czym zastąpić pochwały?

Komunikaty pozytywne typu JA wprowadził w 1964 roku Dr Thomas Gordon. Jest to jasny komunikat, który pokazuje, jak zachowanie dziecka wpływa na ciebie - wysyłającego ten komunikat rodzica. Podczas wszystkich kursów Treningu Skutecznego Rodzica zachęcam, aby rodzice nauczyli się wysyłać właśnie takie komunikaty zamiast "typowych" pochwał. Oto kilka przykładów komunikatów typu JA:

 • „Podoba mi się, że tak starannie odrobiłeś lekcje, naprawdę to doceniam";
 • „Uważam, że jesteś inteligentna, i to jest twoja mocna strona";
 • „Kasiu, doceniam, ile wysiłku włożyłaś w to, aby czytać coraz lepiej, jestem z ciebie dumna";
 • „Marku, ogromnie się cieszę z twojej piątki z matematyki. Moje gratulacje";
 • „Jestem pod wrażeniem, że już odrobiłeś lekcje, Filipie".
 • 12345
 • W przeciwieństwie do zwykłych pochwał, komunikaty tego typu mówią o tobie, osobie która je sformułowała, nie oceniają dziecka. Aby pozytywne komunikaty były dla dzieci wiarygodne, muszą być uczciwe i prawdziwe, wolne od wszelkich ukrytych podtekstów.
  Autor: Violetta Kruczkowska licencjonowany reprezentant Gordon Training International w Polsce

  Redakcja Gazetki dla Rodziców:  Barbara Augustynowicz , Jolanta Roszak  

Gazetka dla Rodziców nr 59

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 59 listopad 2018 Wydanie specjalne- 100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKE NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

gr1

Wiesława Szymborska

Gawęda o miłości do ziemi ojczystej

Bez tej miłości można żyć,
mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie uwić,
o blasku próchna mówić „dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.

Jakiej miłości brakło im,
że są jak okno wypalone,
rozbite szkło, rozwiany dym,
jak drzewo z nagła powalone,
które za płytko wrosło w ziemię,
któremu wyrwał wiatr korzenie
i jeszcze żyje cząstkę czasu,
ale już traci swe zielenie
i już nie szumi w chórze lasu?

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię - i żyć,
ale nie można owocować.

gr2

gr3

Redakcja Gazetki dla Rodziców: Barbara Augustynowicz, Jolanta Roszak

GAZETKA DLA RODZICÓW NR 58

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr  58 czerwiec 2018

Bezpieczne  i  udane  wakacje

Kiedy zbliża się koniec roku szkolnego warto porozmawiać z dziećmi na temat nadchodzących wakacji- podsunąć im dobre pomysły na to, jak mogą je spędzić, by był to czas radosny, ale  i bezpieczny.

Udane wakacje powinny uwzględniać cztery zasadnicze aspekty: wypoczynek, zabawę, rozwój i bezpieczeństwo.

Specjaliści zalecają następujące zasady organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży:

1) Zmiana otoczenia- dłuższy wyjazd na obozy, kolonie, wczasy poza miejsce zamieszkania;

2) Urozmaicona aktywność- czas na wypoczynek i relaks, aktywność ruchową, wycieczki terenowe, obserwowanie przyrody, zwiedzanie, aktywność intelektualną połączoną z zabawą;

3) Poznawanie nowych osób- ćwiczenia umiejętności interpersonalnych oraz zawiązywanie nowych, wartościowych przyjaźni;

4) Nowe doświadczenia i wyzwania- robienie czegoś po raz pierwszy, próbowanie swoich sił               w nowych sytuacjach, rozwijanie zaradności, samodzielności, nabywanie pewności siebie itp.;

5) Pozytywne emocje- atmosfera zabawy, radości i luzu.

Bardzo ważnym aspektem jest tutaj zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa podczas wypoczynku. Warto więc wcześniej porozmawiać z dziećmi na ten temat, chociażby po to, aby się zorientować czy i w  jakim stopniu nasze dziecko potrafi zadbać o swoje bezpieczeństwo. Może więc zamiast formułować listę zakazów i nakazów czy też pouczać dziecko, warto skłonić je do samodzielnego zastanowienia się nad tym, co może je spotkać,
z jakimi zagrożeniami może się zetknąć, jak je rozpoznać i jak ich unikać.

Jakie zatem niebezpieczeństwa czyhają na nasze dzieci:

1) wypadki zagrażające zdrowiu, np. zachłyśnięcia , utonięcia, pogryzienie przez psa itp.;

2) utrata ważnych lub cennych przedmiotów, np.: zgubienie telefonu, pieniędzy, zniszczenie dokumentów itp.;

3) zagubienie się, np. w lesie, w dużym mieście;

4) doświadczenie przestępstwa ( kradzież, pobicie, przemoc seksualna)

5) szkodliwe używanie środków odurzających i używek ( narkotyki, dopalacze, alkohol, papierosy)

6) inne ryzykowne zachowania ( kradzieże, ucieczki z domu) wynikające często z nudów lub chęci zaimponowania rówieśnikom.

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR                                                                                  800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Dobre rady dla dzieci

Dbając o swoje bezpieczeństwo
· do zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni; 
· dbaj o środowisko - nie wyrzucaj śmieci i nie zaśmiecaj otoczenia;
· rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych i pod opieka dorosłych;
· zawsze mów opiekunom lub rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby dorosłej;
· jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym;
· nie korzystaj z propozycji podjazd lub jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi;
· nie podchodź i nie zaczepiaj obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli wydaje się być łagodny.


Rodzice i opiekunowie dzieci:
Zawsze bądźcie czujni i interesujcie się czym wasze dziecko się bawi, z kim i gdzie.
Kontrolujcie jego czas wolny oraz rozmawiajcie z nim jak najwięcej.

Oczywiście wiele zależy tutaj od wieku naszych pociech i ich wiedzy na temat czyhających na nich niebezpieczeństw. Dlatego zanim rozpoczną się wakacje naprawdę warto porozmawiać ze swoim dzieckiem, aby mieć pewność, że nic złego się nie stanie.

Opracowała: Jolanta Roszak na podstawie: ,, Bezpieczne i udane wakacje’’ w: Głos Pedagogiczny; http://brpd.gov.pl/przed-wakacjami

 

Redakcja Gazetki dla Rodziców:  Barbara Augustynowicz

GAZETKA DLA RODZICÓW NR 57

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr  57 kwiecień  2018

Jak budować autorytet rodzica/opiekuna?

Joanna Trochimczuk – psycholog społeczny, dyplomowany trener grupowy, specjalista w zakresie rozwoju kompetencji oraz psychoedukacji.

Koncepcji na wychowanie dziecka, było, jest i będzie wiele. Jednak jak w tych wszystkich radach, podejściach, niezawodnych receptach, odnaleźć swój sposób na wychowanie dziecka? W każdym z tych podejść znajdziemy: dbanie o dobro i bezpieczeństwo dziecka oraz przygotowanie go do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Zapewnienie tego dziecku wymaga od rodzica/opiekuna pełni sił i chęci. Brzmi jak wyzwanie? Jak zatem zbudować autorytet rodzica/opiekuna? Na czym się skupić w swoim rozwoju? 

Potrzeba relacji

Praktycznie budowanie z  kimś relacji to potrzeba relacji. Potrzeba relacji jest w praktyce możliwa do wspierania codziennie. Polega ona na zapewnieniu dziecku emocjonalnej bliskości poprzez: wspólnie spędzanie czasu

 • rozmowy o wszystkim, np. o tym dlaczego ziemia się kręci, dlaczego nie mogę wrócić do domu później,
 • opisywanie emocji, które pojawiają się w relacji,
 • uczenie się nawzajem czytelności emocjonalnej (powiedzenie, że mnie coś złości, cieszy, zachwyca, rozczarowuje i wszystkie inne emocje),
 • pomaganie innym (np. wolontariat). 

Co to da relacji dziecko rodzic/opiekun:

 • wspiera rozwój społeczny min. otwartość na innymi ludzi,
 • pozwala doświadczyć opieki, troski i zainteresowania ze stronny innych osób,
 • wzajemne zainteresowanie opiniami i przeżyciami,
 • dziecko otrzymuje komunikat, że to co czuje jest ważne kształtowanie postawy prospołecznej.

Praktyczna wskazówka jak dbać o czytelność emocjonalną: np. „Lepiej poczekaj, czuję się teraz zdenerwowana i nie mam ochoty patrzeć na Twoje wypracowanie. Jak poczuje się lepiej, to chętnie je przeczytam”. Dzięki temu dziecko rozumie powody postępowania rodzica, oraz dowiaduje się o przeżywanych przez niego emocjach. Jednocześnie uczy się od rodzica jak mówi się o swoich emocjach.

Potrzeba autonomii

Praktycznie samodzielne dokonywanie wyborów co do tego co dla kogoś jest najlepsze to potrzeba autonomii. Potrzeba autonomii jest w praktyce możliwa do wspierania codziennie. Potrzeba ta wiąże się z poczuciem, że jestem sprawcą zdarzeń. Tym, że oddziałuje na rzeczywistość wokół i ma możliwość wyboru i działam zgodnie z indywidualnymi pragnieniami. Zaczyna się od tego w co chcesz się ubrać dziś do przedszkola, mówienie, że coś mi nie smakuje, że lubię jeździć na rowerze, lubię książki przygodowe. Dziecko komunikuje swoją potrzebę autonomii, mówiąc: „Ja chciałabym/Ja chciałbym…”.                      

                                                                

Jak wspierać rozwój potrzeby autonomii:

 • słuchaj,
 • rozmawiaj,
 • proponuj różne rozwiązania,
 • pytaj,
 • inspiruj aktywności dziecka do kontaktu z rzeczywistością społeczno-kulturową, przyrodniczą i techniczną,
 • zachęcaj do samodzielności i podejmowania nowych wyzwań,

Co to da relacji dziecko – rodzić/opiekun: 

 • umiejętność dokonywania wyborów,
 • partnerski styl relacji z dzieckiem,
 • większe poczucie bezpieczeństwa,
 • samodzielnie rozwiązywanie problemów,
 • partycypacja w podejmowaniu decyzji.

Potrzeba kompetencji

Praktycznie czuć, że potrafię coś robić to potrzeba kompetencji. Potrzeba kompetencji jest w praktyce możliwa do wspierania codziennie. Potrzeba kompetencji jest to poczucie, że coś potrafię i wiem to o sobie. „Pozwolenie na doświadczenie radości tworzenia, jest źródłem szczególnej siły, która czyni dziecko spragnione pełnienia w dalszym życiu określonych ról, dających mu szansę na zdobycie uznania nie tylko w najbliższym otoczeniu” (A. Brzezińska). 

Jak wspierać rozwój potrzeby kompetencji:

 • Tłumacz, czym jest porażka i jaką rolę pełni w procesie zdobywania umiejętności. Przecież w pracy nad żarówką Edison, też miał niejedną porażkę.
 • Wspieraj dziecko w procesie uczenia się umiejętności czy określonych zachowań.
 • Rozmawiaj z dzieckiem o postępach i błędach.
 • Stopniuj poziom trudności umiejętności, np. jazda na rowerze, robienie ciastek, sięganie po różne książki, przygotowanie albumu ze zajęciami i wszystko to co przyjdzie wam do głowy.

Co to daje relacji dziecko – rodzić/opiekun:

 • Umiejętność adaptacji i skuteczność działań w dorosłości.
 • Poczucie bezpieczeństwa.
 • Chęć do eksploracji świata, bez strachu o popełnienie błędu.

Dbaj o siebie

Budowanie autorytetu w oczach dziecka to bycie autentycznym, spontanicznym, to mówienie o swoich uczuciach, nazywanie ich, rozmawianie o rzeczywistości oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. By wspierać rozwój swojego dziecka, pamiętaj o zadbaniu o samego siebie. Wychowywanie to przygoda, a jak to z przygodą bywa, nie zawsze można się przygotować na wszystkie okoliczności i znać topografię terenu. Dlatego, by dbać o innych, trzeba mieć do tego chęć i siłę. Przy rozładowanym akumulatorze nawet auto z najlepszym silnikiem nie ruszy w dalszą drogę. Dlatego kluczową kwestią w dbaniu o innych jest zadbanie o samego siebie, o swoje siły i chęci do działania. Dbanie o własną energię i potrzeby, jest dbaniem o przygodę, która nazywa się sztuką wychowania.

Rodzicu/opiekunie, a Ty jak zadbasz o siebie w najbliższym tygodniu?

http://swps.pl/strefa-psyche

Redakcja Gazetki dla Rodziców:  Barbara Augustynowicz

Gazetka dla Rodziców nr 56

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

 

Nr 56  styczeń  2018

Bezpieczeństwo dzieci online

Internet to nieodłączny element świata dzieci i młodzieży. Pełni w ich życiu szczególną rolę, pozwalając na zaspokajanie potrzeb rozwojowych specyficznych dla wieku dojrzewania, takich jak pragnienie wrażeń oraz ciekawość. Jednocześnie, w sieci może czyhać na najmłodszych wiele zagrożeń.Pierwszym z nich jest problem dostępu młodych internautów do szkodliwych dla nich treści, takich jak pornografia czy sceny przemocy.Popularyzacja serwisów komunikacyjnych przyczyniła się z kolei do nasilenia zjawiska uwodzenia dzieci online i innych form niebezpiecznych kontaktów.Pojawienie się sieci 2.0, pozwalającej internautom nie tylko na odbieranie, ale także generowanie własnych materiałów, poszerzyło katalog zagrożeń m.in. o liczne formy przemocy rówieśniczej online – tzw. cyberprzemocy.

Popularne w ostatnim czasie wśród dzieci i młodzieży portale społecznościowe stwarzają kolejne zagrożenia związane głównie z ochroną prywatności. Należy do nich tzw. seksting, czyli przesyłanie własnych zdjęć o charakterze intymnym.Niezbadaną jeszcze w pełni, ale niewątpliwie coraz poważniejszą kwestią staje się uzależnienie dzieci od mediów elektronicznych.

 Szkodliwe treściSzkodliwe treści to takie materiały, które mogą wywoływać negatywne emocje u odbiorcy lub promują niebezpieczne zachowania, np.: treści pornograficzne dostępne bez żadnego ostrzeżenia, treści obrazujące przemoc, treści nawołujące do zachowań szkodliwych dla zdrowia, czy treści dyskryminacyjne, nawołujące do wrogości, a nawet nienawiści.

Uwodzenie Sytuacje, kiedy dzieci w wyniku zawarcia znajomości w internecie zostają wykorzystane seksualnie, zwerbowane do grupy przestępczej, sekty lub zachęcone do zachowania szkodliwego dla ich życia lub zdrowia możemy nazwać „niebezpiecznymi kontaktami”.

Zjawisko uwodzenia dzieci za pośrednictwem internetu, określane jako grooming, to szczególna kategoria relacji tworzona między dorosłymi a dziećmi w celu ich uwiedzenia i wykorzystania seksualnego.

Cyberprzemoc O problemie przemocy rówieśniczej w sieci mówi się od początku minionej dekady, kiedy to internet stał się powszechnie dostępny dla dzieci i młodzieży, a jednocześnie wraz z pojawieniem się tzw. serwisów Web 2.0, zmieniał się jego charakter. Obok dostępu do treści, pojawiła się również możliwość ich tworzenia: zamieszczania zdjęć, filmów i tekstów. Te obecnie kluczowe w budowaniu zasobów internetowych funkcjonalności, stały się również narzędziem przemocy.Z czasem problem narastał wobec coraz większej dostępności telefonów komórkowych umożliwiających rejestrowanie filmów i zdjęć, a w ostatnich latach również smartfonów i innych urządzeń mobilnych ze stałym dostępem do internetu, oraz z rosnącą popularnością portali społecznościowych.

SekstingZjawiskiem powiązanym z cyberprzemocą jest tzw. seksting. Chodzi tu o przesyłanie za pomocą telefonów bądź internetu intymnych zdjęć, które bywają następnie używane w celu krzywdzenia osób na nich przedstawionych.

Termin „Seksting” powstał z połączenia słów „sex” oraz „texting” – w odniesieniu do zjawiska przesyłania między użytkownikami telefonów komórkowych wiadomości tekstowych o charakterze seksualnym.

Nadużywanie internetuZ korzystaniem przez dzieci i młodzież z internetu wiąże się także problem nadużywania sieci, określany też czasem mianem „uzależnienia od internetu”.Nadużywanie    internetu nie sprowadza się jedynie do częstego korzystania z sieci. Obecnie nie tylko młodzież, ale i bardzo wielu dorosłych spędza online co najmniej kilka godzin dziennie. Internet służy młodym ludziom jako środek komunikacji, źródło informacji i rozrywki,a badania pokazują, że z roku na rok całkowity czas korzystania z sieci wzrasta w całej populacji.

http://fdds.pl/problem/bezpieczenstwo-dzieci-online/

 

 

 

WAŻNE ROZMOWY

 

Rozmowy dotyczące tzw. trudnych tematów powinny być naturalnym, dostosowanym do wieku dziecka elementem codzienności, a nie jednorazowym wydarzeniem. Pamiętaj, żeby to był dialog, a nie wykład – bądź ciekawy doświadczeń i potrzeb swojego dziecka.Wykorzystuj okazje, kiedy ważne dla rozwoju dziecka tematy – jak przyjaźń, relacje, bliskość, seksualność, odmienność, nietolerancja, problemy dorastania, ryzykowne zachowania etc. – pojawiają się w mediach, filmach czy serialach, jako pretekst do dyskusji i poznania przemyśleń dziecka. Jeżeli trudno ci o czymś rozmawiać ze swoim dzieckiem, nie musisz tego ukrywać. Po pierwsze, to i tak będzie widoczne w twoim zachowaniu, po drugie, rozmawiając, uczysz swoje dziecko, że nawet jak temat jest trudny albo niekomfortowy, to i tak warto go podejmować.

http://uwaznirodzice.pl/

Redakcja Gazetki dla Rodziców:  Barbara Augustynowicz

Gazetka dla Rodziców nr 55

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr  55  listopad 2017

Co możesz zrobić Rodzicu, aby Twoje dziecko chętnie czytało książki?

 1. Pozytywne nastawienie.

Jeśli mama lub tata o książkach wypowiadają się pogardliwie i mówią, że lepszy jest film, a dziecko nie widzi rodzica  z książką w ręku, to nie pokocha czytania. Musi wiedzieć, że książki to jest to! Opowiedz o książce, którą właśnie czytasz, mów dziecku, co jest w niej ciekawego, pokaż okładkę.

 1. Czas czytania.

Jeśli rodzicom ciężko wykroić w ciągu dnia chwilę na spokojną lekturę, można wprowadzić „czas na książkę”. Niechby to było i 10 minut dziennie, ale spędzone na wspólnym czytaniu. Oczywiście, gdy dziecko jest młodsze, czytać muszą mu rodzice. Jeśli wprowadzicie zwyczaj głośnego czytania, to nawet starsze dziecko z chęcią posłucha, niech to będzie taka mała rodzinna tradycja.

 1. Wybierz odpowiednią książkę.

Książka musi być dostosowana do wieku dziecka. Dla najmłodszych z dużymi literami oraz z kolorowymi ilustracjami. Najbardziej opornego przedszkolaka zaciekawi książka z „okienkami” pod którymi coś się kryje. Dobór książki powinien uwzględniać też zainteresowania dziecka. Niech książka pojawia się także wtedy, gdy szukacie odpowiedzi na jakieś pytanie, np. „kiedy żyły  dinozaury?”

 1. Nie tylko książki.

 Czytać można też czasopisma, które warto zaprenumerować. Wprawdzie dla najmłodszych oferta jest dość uboga, ale można znaleźć coś, co zainteresuje każdego. Pozwól aby dziecko samo obejrzało otrzymane pismo, potem siądź i czytaj razem                z nim. Rozmawiaj o tym, co było dla niego zajmujące, bo lektura jest wtedy ciekawsza, gdy można się dzielić przemyśleniami.

 1. Czytaj głośno i rób to z radością!

Wcielaj się w bohaterów, czytaj piskliwie, grubo, szeptem i głośno. Wciągnij swoje dziecko w świat czytanej książki. Nie wstydź się czytania na głos, dziecko wcale nie ocenia, za to ceni wysiłek i zainteresowanie rodzica.

 1. Daj dziecku wybór.

Niech w domu będą książki o różnej tematyce, niezależne od płci dziecka. Pomóż dziecku poszukać czegoś interesującego dla niego. Jeśli lubi określony rodzaj książek – dostarczaj je, z czasem możesz podsuwać też coś innego.

 1. Odwiedźcie bibliotekę.

Wybierzcie się razem do biblioteki. Niech książkę pomoże wybrać bibliotekarz, taka książka będzie na pewno bardziej interesująca.

 1. Idźcie na zakupy.

Odwiedźcie dużą księgarnię z założeniem: każdy kupuje jakąś książkę dla siebie. Podyskutuj z dzieckiem o tym, co chce wybrać i dlaczego. Opowiedz o swoim wyborze.

 1. Nigdy nie okazuj zniecierpliwienia.

Jeśli dziecko zaczyna czytać, pozwól, żeby czytało Tobie. Nie poprawiaj, nie koryguj, nie oceniaj. Bądź cierpliwym słuchaczem – przyniesie to znacznie lepsze efekty niż bycie „nauczycielem”.

 1. Wykorzystaj  gry dydaktyczne.

 Gry usprawniają technikę czytanie, np. „Sylaby”, „Słówka”, „Scrabble”, ,,Alfabet’’ itp. Dzięki zabawie literami dziecko zacznie lepiej czytać, a czynność, którą wykonuje się z łatwością, daje więcej radości.

 1. Zróbcie własną książkę.

Weź rodzinne fotografie i każdą z nich podpisz jednym lub kilkoma zdaniami. Taka książka zachęci znacznie bardziej do czytania. Zepnij lub zbinduj tak powstałą książkę. Osoby lubiące scrapebooking mogą tworzyć całe albumy z rodzinnymi (lub innymi) opowiastkami.

Można też stworzyć lapbooka czyli ,,książkę na kolanka’’, w której zbierzecie informacje na jeden określony temat, np. Symbole narodowe’’, ,,Świąteczne zwyczaje itp.

 1. Nic na siłę.

Jeśli dziecko nie jest zainteresowane daną książką, odłóż ją. Pozwól odstawić nieskończoną na półkę. Nie zmuszaj do czytania, zachęcaj, proponuj i licz się z tym, że dziecko może odrzucić to, co wybierze rodzic.

 1. Zróbcie coś na podstawie przeczytanej książki.

Przygotujcie teatrzyk lub umówcie się, że cały dzień będziecie bohaterami wybranej historii. Zróbcie krzyżówkę, rebus, labirynt. Zaprojektujcie grę, która będzie się rozgrywać w świecie wybranej opowieści. Narysujcie ilustrację, ułóżcie dalszy ciąg.

 1. Motywuj do samodzielnego czytania.

Przygotuj karteczki z „zadaniami”. Jeśli dziecko ją przeczyta i zadanie wykona, będzie na niego czekała niespodzianka.

Takich rad można napisać pewnie jeszcze wiele, ale pamiętajmy, że każde dziecko jest inne. To, co jednego zachęci, innego może zniechęcić. Ale warto próbować i poprzez rozmowę              i obserwację, znaleźć sposób, który będzie dopasowany do naszego dziecka.

Opracowała  Jolanta Roszak

Redakcja Gazetki dla Rodziców: Aleksandra Głąb, Barbara Augustynowicz

Gazetka dla Rodziców nr 54

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr  54 październik 2017

20 sposobów na to, jak zapytać dziecko „Jak było w szkole” bez użycia słów „Jak było w szkole”

„Jak było w szkole?”- to w roku szkolnym najczęściej zadawane przez rodziców pytanie. Odpowiedź jest zawsze jedna: „Dobrze”. To nie mówi nic, a przecież chcemy wiedzieć dużo więcej!

Oto lista atrakcyjniejszych pytań o szkołę, na które odpowiedź nie będzie już taka oczywista. Może nie są doskonałe, ale oto kilka nawet jednozdaniowych wypowiedzi, które często prowadzą do ciekawych rozmów i zabawnych odpowiedzi. Dzięki nim można poznać też spostrzeżenia dziecka, jego myśli i uczucia na temat szkoły.

20 pytań o to, jak minął dzień w szkole

Zródło: simplesimonandco.com Karolina Ślusarczyk

 1. Co było najlepszą rzeczą, która zdarzyła się dzisiaj w szkole? (Co było najgorszą rzeczą, która stała się dzisiaj w szkole?)
 2. Powiedz mi, z czego się dziś śmiałeś/-aś?
 3. Gdzie jest najfajniejsze miejsce w szkole?
 4. Powiedz mi, jakie dziwne słowo dziś usłyszałeś/-aś?
 5. Obok kogo siedziałeś/-aś podczas obiadu?
 6. W jaki sposób pomogłeś/-aś dzisiaj komuś?
 7. Wymień jedną rzecz, jakiej nauczyłeś/-aś się dzisiaj, a jakiej nie znałeś wczoraj?
 8. W którym momencie w szkole byłeś/-aś dziś najszczęśliwszy/-a?
 9. W którym momencie w szkole dzisiaj się nudziłeś/-aś?
 10. Z kim chciałeś/-aś się dzisiaj bawić na przerwie, a nie miałeś/-aś okazji?
 11. Opowiedz mi o czymś dobrym, co się dziś wydarzyło.
 12. Co możesz zrobić, by dowiedzieć się jak najwięcej podczas lekcji?
 13. Jakie jest najlepsze miejsce na zabawę podczas przerwy?
 14. Kto jest najzabawniejszą osobą w twojej klasie? Dlaczego jest taki/-a zabawny/-a?
 15. Jaki element obiadu smakował ci najbardziej?
 16. Jakbyś jutro mógł na jeden dzień stać się nauczycielem, co byś zrobił/-a?
 17. Jeśli mógłbyś zamienić się miejscami z kimś w klasie, to z kim? Dlaczego?
 18. Powiedz mi o trzech różnych sytuacjach, w których użyłeś/-aś dzisiaj w szkole ołówka.
 19. Jeśli do klasy przyleciałby statek kosmiczny, kogo chciałbyś/-abyś, aby zabrał? Dlaczego?
 20. Jeśli grałaby w szkole muzyka, jaką piosenkę byś wybrał/-a?

Jesienne drugie śniadanie dla dziecka– co dobrego spakować do plecaka?

Jesienią potrzeby organizmu zmieniają się. Coraz niższe temperatury, nasilające się infekcje i zdecydowanie krótsze dni sprawiają, że podświadomie poszukujemy zwiększonej dawki energii i ciepła w pożywieniu. Nasze dzieci również potrzebują modyfikacji w menu! Oto kilka pomysłów na zdrowe jesienne przekąski – doskonałe do przedszkola, szkoły i na spacer!

Dzieci potrzebują solidnej dawki energii w ciągu dnia

Bez tego nie będą w stanie się skoncentrować. Pożywne śniadanie przed wyjściem z domu i zdrowa, odpowiednio zbilansowana przekąska będą w stanie zaspokoić głód, dostarczyć organizmowi składników odżywczych i utrzymać dziecko w dobrej formie. O ile przedszkolaki przeważnie mają zapewnione posiłki, o tyle w przypadku uczniów sprawa się komplikuje. Tymczasem nasze dzieci spędzają w szkole minimum 5 godzin dziennie, do tego dochodzą dojazdy, nierzadko także dodatkowe zajęcia. Co spakować im do plecaka, by było zdrowo, smacznie i pożywnie?

Śniadanie to podstawa

Bez względu na to, jaki chaos panuje rano, śniadanie przed wyjściem z domu powinno być obowiązkowe. W sezonie jesiennym doskonale, jeśli jest na ciepło. Rozgrzewająca owsianka lub jaglanka z miodem, cynamonem i ulubionymi dodatkami (świeżymi lub suszonymi owocami, orzechami) doda dziecku energii i ze względu na bogactwo błonnika wypełni żołądek na długi czas. Ponadto owsianka jest termicznie ciepła, dlatego jest idealnym śniadaniem na tę porę roku. Dobrym pomysłem jest też jajecznica, omlet lub jajko na miękko – jaja są bogatym źródłem m.in. witaminy D, tak potrzebnej w okresie jesienno-zimowym – i pełnoziarniste pieczywo.

Idealne drugie śniadanie powinno składać się z trzech elementów:

 • kanapek/placuszków/naleśników (produktów zbożowych, które dostarczą węglowodanów złożonych),
 • warzyw lub owoców,
 • napoju – najlepiej wody niegazowanej, choć w okresie jesienno-zimowym doskonale sprawdzi się także herbatka owocowa lub ziołowa.

Drugie śniadanie nie musi być pracochłonne i trudne do zabrania do szkoły. Dzień wcześniej, wieczorem, można przygotować potrzebne składniki. Do zapakowania drugiego śniadania idealnie sprawdzą się śniadaniówki i plastikowe pojemniczki.    Przygotowując przekąski do szkoły, warto mieć na względzie upodobania kulinarne dziecka – by mieć pewność, że posiłek zostanie zjedzony. Dzieci jedzą też “oczami”, dlatego warto zadbać o to, by drugie śniadanie było nie tylko pożywne, ale także przygotowane w ciekawej formie i łatwe do zjedzenia. Oto kilka propozycji, które na pewno przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym niejadkom!

Redakcja Gazetki dla Rodziców: Aleksandra Głąb, Barbara Augustynowicz

Gazetka dla rodziców nr 51

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 51 marzec 2017

„Kształtowanie poczucia własnej wartości u dzieci”

         Osoba która posiada poczucie własnej wartości jest pewna, że będzie w stanie pokonać każde przeszkody jakie stawia przed nią życie. Jest ciekawa świata, otwarta na nowe wyzwania i nowych ludzi. Zna swoje mocne strony ale również zdaje sobie sprawę ze swoich słabości. Osiąga sukcesy zarówno w życiu zawodowym jak
i prywatnym. Z porażek umie wyciągać uczące wnioski na przyszłość. Człowiek z wysokim poczuciem własnej wartości wie, że jest osobą wartościową która zasługuje na szacunek innych.

Z pewnością każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko wiodło życie dające mu satysfakcję i zadowolenie. Na kształtowanie poczucia własnej wartości u dzieci niezwykle istotny wpływ ma środowisko w którym dorasta. Rodzice jako najbliższe osoby dziecka, mogą odpowiednio kierować rozwojem swojej pociechy, aby sprzyjało ono wzmacnianiu jego poczuciu własnej wartości. Dlatego tak ważne jest aby pamiętać o okazywaniu dziecku miłości. Kochać dziecko za to że jest, a nie za to jakie jest.
Być kompanem dla swojego dziecka w każdej chwili, dzielić radości w sukcesach oraz wspierać w niepowodzeniach. Chwalić nie tylko za rezultat ale również za wysiłek włożony w daną czynność. Młody człowiek powinien mieć okazję do przeżywania szerokiego wachlarza uczuć, od tych najbardziej przyjemnych do tych przykrych. Na podnoszenie poczucia własnej wartości u dziecka pozytywnie wpływa również stawianie rozsądnych granic, które równocześnie dają poczucie bezpieczeństwa. Granice te powinny być odpowiednie do wieku i możliwości dziecka. Kiedy zostaną one odpowiednio wyznaczone, stają się cennymi drogowskazami. Oczywiście należy liczyć się z tym, że będą one niejednokrotnie poddawane próbie. Słuchaj uważnie! To co dla nas dorosłych wydaje się być błahostką, dla dziecka może być bardzo istotne.
A przecież każdy z nas chce być wysłuchany i traktowany poważnie. Niezwykle ważne jest okazywanie szacunku, cenienie potrzeb
i uczuć. Należy stwarzać dziecku możliwości do samodzielności oraz w miarę możliwości obdarzać go zaufaniem. U dziecka będzie kształtowało się poczucie własnej wartości przede wszystkim wtedy, kiedy jego rodzice będą odpowiednim przykładem – sami będą posiadali pozytywny stosunek do samych siebie.

Przykład zabawy budującej poczucie własnej wartości

Rodzice wraz z dzieckiem obrysowują swoje dłonie na kartce papieru i wycinają je. Na każdym palcu jednej dłoni każdy ma za zadanie napisać (mniejsze dziecko może narysować) swoje zalety, mocne strony. Następnie następuje wymiana papierowych dłoni.
Na odwrocie rodzice zapisują na palcach mocne strony swojej pociechy, a dziecko za co lubi swoją mamę i tatę.

               Zabawa pozwala uświadomić dziecku jego mocne strony oraz to, w jak pozytywny sposób postrzegają go inni. Niech łapki będą powieszone w widocznym miejscu, aby zawsze przypominały
o pozytywnych cechach każdego z członków rodziny. Im więcej osób tym większa frajda. Udanej zabawy!

 

Lewandowska-Kidoń T., Wosik-Kowalska D. (2015). Rozwijanie poczucia własnej wartości u dzieci w młodszym wieku szkolnym. Kraków: Impuls

                                                           Milena Lewandowska-Florczyk

                                                                           Psycholog

 

 

 

Prośba Twojego Dziecka (myśli Korczaka)

*      Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się     domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

*      Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.

*       Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.

*      Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.

*       Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

*      Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

*      Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

*      Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga !

*       Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.

*      Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.

*       Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

*      Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

Gazetka dla Rodziców nr 49

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr  49 listopad  2016

Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym.

Temat oglądania przez dzieci telewizji, korzystania z komputerów, tabletów czy telefonów oraz nieograniczony dostęp do internetu to tematy, które poruszane były nie raz we wszelkich mediach, poradnikach czy publikacjach naukowych. Jedni uważają, że to ogromne zło i dziecku należy całkowicie odciąć możliwość dostępu do tych „dzieł szatana” inni nie widzą w tym nic złego i pozwalają dziecku korzystać do woli ze współczesnej techniki. Są jednak rozwiązania, ku których zwraca się większość rodziców, czyli wypośrodkowanie tych skrajnie odmiennych postaw. Właśnie złotego środka w wychowaniu dzieci w dobie cyfryzacji poszukuje Yalda T. Uhls i odpowiada na wiele nurtujących nas pytań.

Udowodniono, że nawet jeśli dzieci oglądają nieodpowiednie treści w młodszym wieku, ich wybory co do repertuaru nie mają wpływu na ich zachowanie. Co istotne, pomimo zmian w mediowym krajobrazie zachowania uczniów szkół średnich są bardziej poprawne niż kiedyś.

Istnieje wiele metod i strategii, nie ma jednego „słusznego” wyboru. Obecnie panuje swego rodzaju moda na unikanie dawania rad. Kiedyś wszelkie poradniki podawały nam rodzicom na tacy gotowe rozwiązanie i określone metody wychowawcze. Teraz wszędzie słyszymy: Rób jak uważasz. Każde dziecko jest inne. Obie te postawy to dwie skrajności, które tak naprawdę wprowadzają więcej zamętu niż dobrego. Może za kilka lat ktoś w końcu wpadnie na to, żeby łączyć ze sobą umiejętnie obie te metody, a nie je wykluczać.

Nie czuj się winny, jeśli twoje dziecko poświęca mediom więcej czasu, niż chciałbyś się do tego przyznać (albo jeśli dotyczy to ciebie samego).  Dziecko ogląda tyle tv, korzysta tyle z telefonu lub komputera w jakim stopniu mu pozwolisz. Czuj się winny, jeśli zamiast wyjść na spacer lub pobawić się na podwórku Twoje dziecko gnije przed tv. Czuj się winny rodzicu, że zamiast poświęcić trochę czasu swojemu dziecku, idziesz na łatwiznę.

Warto przeczytać ten poradnik. Jest pełen przykładów, wyników badań i statystyk. Pokazuje kwestie związane w cyfryzacją naszego życia od strony naukowej/teoretycznej. My sami jesteśmy wręcz uzależnieni od telefonów i komputerów. Nasze dzieci nas naśladują, więc nic dziwnego, że je też ciągnie do wszelakich nowinek technicznych. Ważne jest jednak aby nie przesadzić w żadną stronę. Odcięcie dziecka od osiągnięć techniki wykluczy je społecznie i zrobi z niego swego rodzaju odmieńca, podobnie jak pozwalanie na zatracenie się w wirtualnym świecie. Należy kontrolować cyfrowe życie dziecka i jak podpowiada nam Yalda T.Uhls zwracać uwagę, czy nie spada aktywność dziecka w świecie rzeczywistym. Sieć ma być dodatkiem i uzupełnieniem świata rzeczywistego, a nie go zastępować.                               

 Literatura: Yalda T. Uhls „Cyfrowi Rodzice”

Ktoś mądrze powiedział, że "szczęście nie jest celem, tylko sposobem podróżowania". Jak sprawić, by stało się ono udziałem naszych dzieci?

Łatwo powiedzieć - ale jak to zrobić? I czy to w ogóle zależy ode mnie? A jeśli nie, to od kogo? A jak jednak tak, to co mam zrobić?

Na początku jesteśmy my

            W połowie lat dziewięćdziesiątych w księgarniach pojawiła się książka Wojciecha Eichelbergera i Anny Mieszczanek "Jak wychować szczęśliwe dzieci?". Eichelberger mówi, że jeśli chcemy, by nasze dziecko było zadowolone z życia - musimy przede wszystkim zatroszczyć się o siebie. Spełnieni życiowo rodzice, żyjący ze sobą w niezłej komitywie dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i oparcie niezbędne do rozwoju. To jeden z podstawowych paradoksów rodzicielstwa - jeśli poświęcając się bez reszty maluchowi zaniedbuje się swój związek, prędzej czy później obraca się to przeciwko dziecku.

Wolno być wolnym

 Jest to warunek niezbędny, ale nie jedyny, by nasze dziecko było szczęśliwsze, czyli bardziej zadowolone z życia, wolne od lęku i pełne energii. Poza gruntem, który stanowią zadowoleni z życia i siebie nawzajem rodzice, pozostaje jeszcze codzienność, która może napawać smutkiem albo optymizmem. Coraz więcej pracujemy, coraz szybciej żyjemy. Mamy coraz mniej czasu na zwykłe bycie ze sobą. Na spacery, na przyglądanie się chmurom albo zabieganej wiewiórce. Na wieczorną rozmowę, niespiesznie opowiedzianą historię z dzieciństwa, oglądanie starych albumów ze zdjęciami, wspominanie dobrych chwil. Stół, lampa, ciepło ojcowskich ramion. To takie drobne okruchy szczęścia, które dziecko zbiera do swojej sakiewki, by potem w trudniejszej chwili móc tam zajrzeć i znaleźć pocieszenie we wspomnieniach. Tak dalece jak to tylko możliwe, spróbuj eliminować pośpiech ze swojego życia. Jeśli przytrafi wam się szczęśliwa chwila musicie mieć czas, by to zauważyć. A będzie ich więcej, jeśli:

- zwolnimy - kiedy coś robimy, skupmy się na tym konkretnym działaniu, nie planujmy czym zajmiemy się za chwilę,

-z najdziemy w ciągu dnia czas na wyciszenie, to może być tylko kwadrans po obiedzie, np. na przeczytanie bajki, przytulenie się, poturlanie po dywanie

- wyłączmy telewizor - oglądanie go potrafi zabrać co tydzień 12-14 godzin.       

  Literatura: Wojciech Eichelberger w rozmowie z Anną Mieszczanek „Jak wychować szczęśliwe dzieci”

Redakcja Gazetki dla Rodziców: Barbara Augustynowicz

Gazetka dla Rodziców nr 48

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

 

Nr  48 kwiecień  2016

„Skuteczne wydawanie poleceń dziecku”

Efektywne wydawanie poleceń jest jedną z najważniejszych kwestii dotyczących wychowania. Z pewnością każdy rodzic spotkał się z sytuacją kiedy prosi swoją pociechę o wykonanie jakiejś czynności
(np. posprzątanie w pokoju), a w odpowiedzi słyszy: „zaraz”. Oczywiście zarówno dziecko jak i osoba dorosła ma prawo do takiej odpowiedzi, ponieważ nie zawsze mamy ochotę w danej chwili wykonać pewną czynność. Natomiast kiedy nasza pociecha notorycznie ignoruje nasze polecenia i zachowanie to jest skutkiem zaniedbywania pewnych obowiązków (np. odrabianie lekcji) – warto zastanowić się nad sposobem wydawania poleceń i w razie potrzeby go skorygować.

 1. Podejdź do dziecka
 2. Zdobądź jego uwagę
 3. Sformułuj jednoznaczne, dwu-, trzywyrazowe polecenie
 4. Poproś dziecko, aby powtórzyło polecenie
 5. Powtórz polecenie raz, a następnie poproś, by dziecko
  je powtórzyło
 6. Dopilnuj, aby polecenie zostało wykonane

 Milena Lewandowska-Florczyk  - psycholog

          Literatura: Kołakowski, A., Pisula, A. (2011). Sposób na trudne dziecko.                Przyjazna terapia behawioralna. Sopot: GWP.

Dziecko w mediach jako konsument

            Dziecko w mediach pełni istotną rolę  jako konsument. Biorąc pod uwagę fakt, że dzieci oglądają telewizję około 3 godz. dziennie można wnioskować, że przy okazji stają się odbiorcami wielu reklam, prezentujących różnorodność artykułów. Reklamodawcy zdając sobie sprawę z tego, że ich odbiorcami będą również dzieci opracowują je w taki sposób, aby były dla nich atrakcyjne i by przyciągnęły ich uwagę. Stąd powstają reklamy pełne ciekawych i barwnych postaci, wykorzystujące rytmiczne piosenki i rymowanki.  Dzieci mimo, że w większości nie posiadają poza małym ,,kieszonkowym’’ własnych środków pieniężnych są bardzo ważną grupa potencjalnych nabywców, którymi stają się w momencie robienia zakupów z rodzicami. To dzieci głównie podpowiadają rodzicom jakie płatki czy jogurt kupić. Reklamy mają wpływ na nawyki żywieniowe dzieci i młodzieży niestety zazwyczaj niewłaściwe. Należy zwrócić również uwagę na produkty zawierające ulubione postaci dzieci na przykład postacie z bajek animowanych[1] M. Marchlik,  Dziecko w świecie reklamy, .,,Wychowanie na co dzień" 2000, nr 4-5, s.


Redakcja Gazetki dla Rodziców: Aleksandra Głąb

Gazetka dla Rodziców nr 47

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 47 luty 2016

                                                         

                                                       

WSPOMAGANIE ROZWOJU MOWY DZIECKA
RADY DLA RODZICÓW

Tak postępujemy


1. Mówimy do dziecka już od pierwszych dni jego życia, dużo i spokojnie. Nie podnosimy głosu zwracając się do niego.
2. Nasze wypowiedzi powinny być poprawne językowo, budujemy krótkie zdania, używamy prostych zwrotów, modulujemy własny głos.
3. Kiedy dziecko wypowie jakieś słowo, zdanie starajmy się rozszerzyć jego wypowiedź, dodając jakieś słowa.
4. Mówmy dziecku co przy nim robimy, co dzieje się wokół niego. Niech mowa towarzyszy spacerom, zakupom, pracom domowym.
5. Mówmy do dziecka zwracając uwagę, aby widziało naszą twarz –będzie miało okazję do obserwacji pracy artykulatorów (warg i języka).
6. Karmienie piersią zapewni dziecku prawidłowy rozwój układu artykulacyjnego.
7. Od najmłodszych lat uczymy dbałości o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, aby dziecko nauczyło się gryźć i żuć.
8. Zwracajmy uwagę, aby dziecko oddychało nosem; w przypadku, gdy dziecko oddycha ustami, prosimy pediatrę o ustalenie przyczyny.
9. Odpowiadamy na pytania dziecka cierpliwie i wyczerpująco.
10. Opowiadamy i czytamy dziecku bajki, wierszyki, wyliczanki. Uczymy krótkich wierszy na pamięć
11. Oglądamy z dzieckiem obrazki; nazywamy przedmioty i opisujemy sytuacje prostymi zdaniami.
12. Śpiewamy z dzieckiem. Jest to ćwiczenie językowe, rytmiczne, a zarazem terapeutyczne.
13. Rysując z dzieckiem, zachęcamy je do wypowiedzi.
14. Wspólnie oglądamy telewizję, wybieramy programy właściwe dla wieku dziecka. Komentujemy wydarzenia pojawiające się na ekranie, rozmawiamy na ich temat.
15. Starajmy się, aby zabawy językowe i dźwiękonaśladowcze znalazły się w repertuarze czynności wykonywane wspólnie z dzieckiem. Wybierajmy do zabawy właściwą porę.
16. Zachęcajmy swoje dziecko do mówienia (nie zmuszamy!); chwalmy je za każdy przejaw aktywności werbalnej; dostrzegajmy każde, nawet najmniejsze osiągnięcie, nagradzając je pochwałą.
17. Dołóżmy wszelkich starań, aby rozmowa z nami była dla dziecka przyjemnością.
18. Jeżeli dziecko osiągnęło już wiek, w którym powinno daną głoskę wymawiać, a nie robi tego, skonsultujmy się z logopedą.
19. Jeżeli dziecko ma nieprawidłową budowę narządów mowy (rozszczep warg, podniebienia, wady zgryzu lub uzębienia), koniecznie zapewnijmy mu opiekę lekarza specjalisty, ponieważ wady te są przyczyną zaburzeń mowy.

Tego nie róbmy


1. Unikajmypodawania dziecku smoczka typu „gryzak”, zwracajmy uwagę, aby dziecko nie ssało palca. Następstwem tych niepożądanych zachowań mogą być wady zgryzu, które prowadzą do wad wymowy, np. wymowa międzyzębowa.
2. W trakcie rozmowy z dzieckiem unikajmy zdrobnień i spieszczeń, dostarczając dziecku prawidłowy wzorzec językowy danego słowa.
3. Nie zaniedbujmy chorób uszu, gdyż nie leczone mogą prowadzić do niedosłuchu, a w następstwie do dyslalii lub niemoty.
4. Nie gaśmy naturalnej skłonności dziecka do mówienia obojętnością, cierpką uwagą, lecz słuchajmy uważnie wypowiedzi, zadawajmy dodatkowe pytania, co przyczyni się do korzystnego rozwoju mowy.
5. Nie poprawiajmy wymowy dziecka żądając by kilkakrotnie powtarzało dane słowo. Niech z naszego języka znikną słowa: „Powtórz ładniej”, „Powiedz lepiej”. Wychowanie językowe to nie tresura.
6. Nie zawstydzajmy, nie karzmy dziecko za wadliwą wymowę.
7. Nie zmuszajmy dziecka leworęcznego do posługiwania się ręką prawą  w okresie kształtowania się mowy. Naruszanie w tym okresie naturalnego rozwoju sprawności ruchowej zaburza funkcjonowanie mechanizmu mowy. Często prowadzi do zaburzeń mowy, a w szczególności do jąkania.
8. Nie wymagajmy od dziecka zbyt wczesnego wymawiania poszczególnych głosek. Dziecko nie przygotowane pod względem sprawności narządów artykulacyjnych, niedostatecznie różnicuje słuchowo dźwięki mowy, a zmuszane do wymawiania zbyt trudnych dla niego głosek, często zaczyna je zniekształcać. W ten sposób przyczyniamy się do powstawania błędnych nawyków artykulacyjnych, trudnych do zlikwidowania.

Arleta Lisiak - logopeda

Jak skutecznie motywować dziecko do nauki?

Oto przykłady pożądanych zachowań rodziców, które pozwalają zadbać o odpowiednią motywację dziecka do nauki:

-Rodzic powinien być autorytetem. Dzieci poprzez obserwację osób dorosłych uczą się różnych zachowań oraz zdolności następnie je naśladując. Dlatego tak ważne jest propagowanie przez rodziców pozytywnych zachowań.

-Rodzic jako odpowiedni przykład. Kiedy rodzice jako wzorce dla dziecka rozwijają swoje zainteresowania, dążą do osiągnięcia określonych celów, są wytrwali w działaniach, skłonni poszerzać swoją wiedzą, wówczas dla dziecka będą to zachowania naturalne. W związku z tym uczeń będzie również bardziej skłonny do poszerzania własnej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.

-Dostrzeganie choćby najmniejszych osiągnięć dziecka oraz stosowanie pochwał. Każde pożądane zachowanie dziecka szybciej zostanie utrwalone jeśli zostanie ono zauważone oraz docenione. Należy tu rozróżnić dwa pojęcia: „osiągnięcia” oraz „stopnie”. Często kiedy dziecko wraca ze szkoły rodzic zadaje pytanie „jakie stopnie dziś dostałeś?” zamiast „czego się dziś nauczyłeś?”.
Oceny szkolne bowiem nie są jedynym wyznacznikiem osiągnięć ucznia. Należy doceniać choćby najmniejszy wysiłek dziecka jaki wkłada ono w naukę, w przeciwnym razie nasze dziecko będzie przekonane, że wysiłek ten się nie opłaca.

-Zainteresowanie nauką swojego dziecka, wiąże się z czynnym udziałem zarówno w jego sukcesach jak i porażkach. Niepowodzenia szkolne uwieńczone gorszymi wynikami nie powinny być karane lecz należy poznać przyczyny tych niepowodzeń prowadząc do ich zniwelowania.

-Pomoc w nauce, wiąże się z zachęcaniem dziecka do samodzielnego rozwiązywania trudności (np. korzystać
z pomocnych źródeł). Rodzic powinien być pomocnym obserwatorem oraz przewodnikiem, jednak trud nauki powinien spadać na dziecko.

-Dobry kontakt oraz stała komunikacja. Ważne jest aby poświęcać czas na rozmowy z dzieckiem, które dają sposobność do przemyśleń, refleksji. Wspólne rozmowy są okazją do okazywania sobie wzajemnego szacunku oraz wsparcia, ponadto zwiększają poczucie bezpieczeństwa u dziecka. 

-Racjonalne wymagania stawiane dziecku powinny być odpowiednie do indywidualnych predyspozycji oraz możliwości ucznia. Zbyt wygórowane wymagania wobec dziecka mogą spowodować efekt odwroty od zamierzonego, obniżając motywację do działania.

-Zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do nauki, dotyczy takich aspektów jak: 1) zorganizowanie przestrzeni (miejsce
w którym dziecko zazwyczaj się uczy). Jeśli miejsce tym jest np. biurko powinno ono być posprzątane przed rozpoczęciem nauki, pozostawić powinniśmy na nim tylko to czym będziemy aktualnie pracować (zeszyt, długopis),

2) wyłączenie rozpraszaczy, którymi są np. telefon, komputer, telewizor. Dzięki temu nasza pociecha będzie mogła lepiej skupić uwagę na wykonywanych czynnościach. 

Milena Lewandowska-Florczyk

                                                                                 Psycholog

Gazetka dla Rodziców nr 46

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 46 listopad 2015

                                                         

                                                       

 „Przygotuj miejsce dla gościa,

niech radość i pokój wypełnią Twój dom

                                                     a świat niech dzieli się chlebem”

 

Szanowni Państwo

Z okazji zbliżających się najpiękniejszych świąt w roku zechciejcie przyjąć od nas życzenia zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście, radość  i pomyślność. Aby wszystkie dni w roku były tak piękne jak ten jeden wigilijny wieczór, Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda betlejemska prowadziła Was ku szczęściu.

DYREKCJA I PRACOWNICY SZKOŁY

Agresywni i bezwzględni …

Mechanizm powstawania zachowań agresywnych


     Należy pamiętać, że zachowania agresywne mają zawsze swoja przyczynę. Zwykle ich podłoże stanowią niezaspokojone potrzeby dziecka. Do potrzeb tych należą:

 • akceptacja
 • poczucie przynależności do grupy
 • poczucie bycia wartościowym człowiekiem

Powstawaniu zachowań agresywnych sprzyjają:

 • doznanie jakiejkolwiek formy przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej
 • uczucie bezsilności, upokorzenia, złości, rozpaczy, zagrożenia
 • powiększające się poczucie samotności
 • podatność na uzależnienia, przestępczość

Jak rozpoznać agresję?


     Podstawową cechą dzieci agresywnych jest nadmierna, trudna do opanowania wybuchowość. Zachowania takie występują często i jest ich dużo. Dziecko ma problemy z kontrolowaniem swojej reakcji na negatywne bodźce, które ją wywołują.


Agresywność może przejawiać się w różnych formach:

 • napastliwość fizyczna
 • napastliwość słowna
 • kłótnie, przekleństwa
 • napastliwość wyrażona krzykiem
 • trzaskanie drzwiami
 • tupanie nogami
 • rzucanie przedmiotami
 • niszczenie cudzej własności
 • nadmierna drażliwość przejawiająca się porywczością

Źródła zachowań agresywnych


     Znaczną rolę w powstawaniu zachowań agresywnych mają następujące czynniki: telewizja, filmy video, prasa młodzieżowa, gry komputerowe, dom rodzinny, środowisko rówieśnicze oraz  szkoła.

„Przemoc w grach komputerowych – wpływ na rozwój dziecka”.

Literatura:

J. Danielewska "Agresja u dzieci" WSiP, Warszawa 2002

M. Krakowska, W. Czarnecka "Przemoc w szkole" Rubikon, Kraków 2000

Wychowawca 11\2001 – artykuł prof. dr hab. Marii Braun – Gałkowskiej (psycholog. KUL) „Media a odbiorca”.

Braun-Gałkowska M.: Gry komputerowe a psychika dziecka

Gajewski M.: Niebezpieczne gry komputerowe, "Wychowawca", 1/2002 Ulfik-Jaworska I.: Komputerowi geniusze czy komputerowi mordercy? Oddziaływanie gier komputerowych na dzieci i młodzież, [W:] Ciszek D., Urbańska M (red.), W poszukiwaniu sensu wychowania, Tarnów 2006

Ulfik-Jaworska I.: Czy gry komputerowe mogą być niebezpieczne?, "Wychowawca", 1/2002

Jarzębińska – Szczebiot J.: Wpływ agresywnych gier komputerowych na psychikę dzieci

Griffiths M.: Czy gry komputerowe szkodzą dzieciom?

Fromm E.: Mieć czy być

Daniluk G.: Wpływ agresywnych gier komputerowych na psychikę dziecka

Grzyb M.: Wpływ telewizji i gier komputerowych na rozwój zachowań agresywnych

Gazetka dla Rodziców nr 45

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 45 wrzesień 2015

 

„ Nie wszystkie kwiaty zakwitną razem.

Każdy ma swój czas i porę…”

Moje dziecko rozpoczyna naukę w klasie pierwszej.

…Szkoła to na początku nauka pisania, czytania, liczenia. Aby dziecko poradziło sobie z lekcjami, należy wzmacniać w nim poczucie odpowiedzialności oraz rozbudzać ciekawość. Należy także pamiętać, że pierwszak nie jest w stanie skoncentrować się na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Warto zatem połączyć odrabianie prac domowych z zabawą lub organizować co jakiś czas przerwy.

                Szkoła to miejsce, gdzie dziecko ma się uczyć, a nie być we wszystkim najlepsze. Oczekiwania rodziców powinny iść w parze z jego możliwościami. W przeciwnym wypadku zapał pierwszoklasisty szybko minie, a ponowne zainteresowanie dziecka szkołą i nauką nie jest już takie proste.

Co można robić, aby ułatwić dziecku naukę czytania?

v  Zwracać uwagę na właściwą wymowę

v  Bawić się w tworzenie rymów: kukułka – jaskółka

v  Liczyć wyrazy w słowach, początkowo krótkich później w dłuższych: ma – ma ( - - ), ka – lo – ry – fe – ry ( - - - - - ) – rysować tyle kresek ile jest sylab

v  Tworzyć wyrazy zawierające określoną głoskę: na początku wyrazu, w środku, na końcu np. akwarium, lato, litera

v  Tak samo bawić się sylabami: łokieć, łopata, wesoło, krzesło, czoło

v  Tworzyć nowe wyrazy przez dodanie głoski lub sylaby: to – tor, kto, tło; ma – ga – ma, Ma – ciek, pu – ma

v  Bawić się w „łańcuch wyrazów” – podajemy dziecku wyraz, z którego ono wyodrębnia ostatnią głoskę i szuka wyrazu na tę głoskę: koguttraktorrolaakordeon nos

v  Wyszukiwać poznane litery w tekstach drukowanych np. czasopismach

v  Utrwalać litery poprzez dodawanie do samogłoski spółgłoski np. do a dostawiamy spółgłoski: ma, pa, ka, na, da, la itp. Dziecko czyta sylabami, jeżeli nie umie pomagamy mu, nie czekamy, aż będzie głoskować.

v  Powtarzać ciągi słowne: logiczne ( rzeczy należące do jednej kategorii) jabłko, śliwka, gruszka – dziecko kilka razy powtarza następnie próbuje wspak; nielogiczne: zarost, broda, okno

v  Słuchać audycje radiowe lub bajki z płyt CD

v  Czytać dzieciom bajki.

Co można robić, aby ułatwić dziecku naukę pisania?

v  Odwzorowywać wzorki i szlaczki

v  Kreślić kształty graficzne w powietrzu

v  Kalkować

v  Pisać po śladzie

v  Pisać szlaczki literopodobne, jeżeli dziecko chce pisać pokazywać właściwe kształty liter zachowując kierunek pisania

v  Malować, również palcami

v  Wydzierać, wycinać, naklejać

v  Rysować, kolorować, rysować jednocześnie ręką lewą i prawą

v  Nawlekać koraliki

v  Modelować z gliny, modeliny, plasteliny, pomagać w kuchni przy wyrabianiu ciasta.

Czy moje dziecko jest nadpobudliwe psychoruchowo?

 

        Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo, to dzieci niespokojne, nadmiernie ruchliwe i aktywne, o zmiennych nastrojach, impulsywne. Z problemem nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci spotykamy się bardzo często. Problem ten dotyczy zarówno sfery ruchowej jak i psychicznej. Dominującymi objawami, jakie można zaobserwować u takich dzieci są między innymi:

 • drażliwość, gwałtowność, niecierpliwość,
 • trudności w koncentracji uwagi,
 • nadmierna ruchliwość, częste zmiany pozycji,
 • pospieszne wykonywanie czynności
 • skłonność do kłótni, bójek, zaczepek,
 • jąkanie, tiki, grymasy twarzy.

Gazetka dla Rodziców nr 44

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 44 kwiecień  2015

Dziecko w świecie telenoweli dokumentalnych

Wyniki ankiet

1. Czy w twoim pokoju jest telewizor?

tak-  160 uczniów.      nie-102 uczniów.

2. Ile czasu dziennie w dni powszednie spędzasz przed telewizorem?

30 minut - 88 uczniów

1-2 godz. - 90 uczniów

2-3 godz. - 41 uczniów

powyżej 3 godz. - 34 uczniów

3. Ile czasu w weekendy spędzasz przed telewizorem?

w ogóle - 24

mniej niż w tygodniu - 84

tyle samo co w tygodniu - 93

dużo więcej niż w tygodniu - 44

prawie całą sobotę i niedzielę - 13

4. Czy oglądasz telewizję z rodzicami lub opiekunami?

tak, zawsze - 33

czasami - 215

nie, nigdy - 12

5. Czy rodzice ustalają Ci limit oglądania telewizji?

tak, zawsze - 23

czasami - 97

nie, nigdy - 139

6. Jakie programy oglądasz najczęściej?

„Szkoła”-79, „Szpital”- 49, „Ukryta prawda”- 48, „Trudne sprawy”- 29, „Mali giganci”- 27, „Dlaczego ja?”- 27, „Pingwiny z Madagaskaru”- 18,      „M- jak miłość”- 17, „Celebrity splash”- 17, „Na wspólnej”- 13, „Twoja twarz brzmi znajomo”-12, „Pora na przygodę”-11, „Świat według Kiepskich -11, „Rodzinka pl”-11, „Dzień, który zmienił moje życie”-10

Należy pamiętać, że wszystkie dzieci wskazywały kilka tytułów programów. Program „Galileo” wskazało tylko 6 uczniów. I był to jedyny program popularno - naukowy wymieniony przez uczniów.

7.Jakie są Twoje ulubione programy telewizyjne?( wymień ich tytuły)

 „Szkoła”- 67, „Szpital”- 25, „Ukryta prawda”-21, „Mali giganci”-19

„Trudne sprawy”- 12, „Pingwiny z Madagaskaru”-11, „Celebrity splash”- 10

Wyniki ankiety dają nam pewien ogólny obraz naszych dzieci             w świecie telewizji. Warto jednak zastanowić się nad tym zagadnieniem. To od nas dorosłych w dużej mierze zależy  rozwój i kondycja psychiczna naszych dzieci. Każdy może prześledzić sam pytania ankiety i może wyciągnąć dla siebie wnioski, mając na uwadze własne dziecko. Dla nas nauczycieli niepokojący jest fakt, że prawie 30% uczniów spędza przed telewizorem ponad 2 godziny w dzień powszedni, a programy, które są najczęściej oglądane to seriale paradokumentalne.       

 

Pozytywny wpływ telewizji:

 • pozwala  dowiedzieć się wielu nowych rzeczy
 • mile przy niej spędzamy czas
 • pozwala "zwiedzić" świat bez wychodzenia z domu
 • rozwija zainteresowania – programy sportowe, przyrodnicze
 • przenosi dziecko w świat baśni

Negatywny wpływ telewizji na psychikę dziecka:

 • pokazuje głównie wiadomości: katastrofy, pożary, powodzie, morderstwa, przemoc,
 • zabiera nam czas, który można wykorzystać ciekawiej,
 • uzależnia nas od siebie - nie możemy bez niej żyć!
 • programy dla młodzieży często są: niemądre, nieatrakcyjne,
 • często wywołuje nasz strach, gniew, złość,
 • powoduje problemy ze wzrokiem, słuchem, koncentracją, itp.
 • pozbawia myślenia i przewidywania konsekwencji
 • wywołuje zanik wyobraźni i wrażliwości na krzywdę
 • buduje lęk, niepokój, demoralizację, agresję
 • uczy biernej konsumpcji

            

Gazetka dla Rodziców nr 43

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 43 styczeń  2015

 

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W SIECI

Internet zapewnia wspaniałe możliwości, ale niestety niesie też wiele zagrożeń. Musimy pomagać dzieciom ich unikać, a jeśli wydarzy się w sieci coś niepokojącego natychmiast reagować…

Zawsze możesz liczyć na pomoc Helpline.org.pl

Helpline.org.pl jest wspólnym projektem Fundacji Dzieci Niczyje i Fundacji Orange, współfinansowanym przez Komisję Europejską w ramach programu Safer Internet. Konsultanci Helpline.org.pl udzielają pomocy

(dzieciom, młodzieży, ich rodzicom oraz pracującym z nimi profesjonalistom) w przypadkach:

 • uwodzenia w Internecie przez dorosłych sprawców,
 • przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem mediów elektronicznych,
 • nadużywania komputera i /lub Internetu,
 • kontaktu młodych użytkowników ze szkodliwymi treściami w sieci,
 • przestępstw internetowych, m. in. kradzieży danych, kradzieży tożsamości,
 • pytań związanych z bezpieczeństwem młodych internautów.

 

Kontakt zHelpline.org.pl

 • bezpłatny numer telefonu 800 100 100,
 • rozmowa online – chat na stronie www.helpline.org.pl,
 • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
 • formularz: “zadaj nam pytanie” na stronie www.helpline.org.pl

Helpline.org.pl działa w dni powszednie w godzinach 12.00 – 18.00

Więcej informacji na ten temat w poradniku: http://dzieckowsieci.fdn.pl/szkola-bezpieczna

Gazetka dla Rodziców nr 42

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 42 listopad 2014

Ocalić przed dymem – jak bierne palenie wpływa na zdrowie dziecka?

Nie ryzykuj!

Dziecko nie powinno mieć w ogóle kontaktu z dymem papierosowym. Jest bardziej wrażliwe na działanie zawartych w dymie trucizn niż dorosły. Robiąc z dziecka biernego palacza, narażamy jego zdrowie i życie. Trzeba pamiętać, że bierne palenie:

 • powoduje wzrost ryzyka zachorowalności na choroby układu krążenia, osłabia serce, zmniejsza ilość tlenu we krwi,
 • podrażnia nos, gardło, oskrzela i płuca, powoduje kaszel, kichanie, mdłości i zawroty głowy,
 • zwiększa ryzyko infekcji układu oddechowego oraz ucha środkowego i zatok,
 • upośledza działanie układu odpornościowego i osłabia ogólną kondycję,
 • sprzyja rozwojowi alergii i astmy oskrzelowej,
 • wywołuje nowotwory, m. in. białaczkę,
 • wpływa na obniżenie możliwości intelektualnych dziecka tj. czytanie, logiczne myślenie i rozumowanie, może nawet opóźniać jego rozwój umysłowy,
 • może być przyczyną nadpobudliwości i kłopotów z koncentracją,
 • ułatwia wczesne sięganie po papierosa, już w wieku nastoletnim.

Gazetka dla Rodziców nr 41

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 41 wrzesień 2014

"KARAĆ DZIECKO CZY NIE "

Niektórzy rodzice odpowiedzą, że w pewnych sytuacjach, gdy zawiodły inne metody, kary są nieuniknione. Są jednak tacy, którzy doskonale sobie radzą w wychowaniu dzieci, nie stosując żadnych kar ( … )

JAK KARAĆ:

 • Kara nie powinna być skutkiem twojego zdenerwowania czy frustracji.
 • Nie karz zbyt boleśnie i nie upokarzaj. Często wystarczy po prostu odmówić dziecku jakiejś przyjemności.
 • Nigdy nie karz dziecka w obecności jego kolegów lub koleżanek.
 • Kara powinna następować bezpośrednio po przewinieniu.
 • Nie stosuj kar cielesnych, uczą one jedynie, że większy i silniejszy ma przewagę.
 • Nie używaj wobec dziecka gróźb.
 • Nie obawiaj się, że ukarane dziecko będzie na ciebie wściekłe, ono bowiem instynktownie wyczuwa, że masz dobre intencje.

PROŚBA DZIECKA  ( Janusz Korczak )

 1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
 2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa. ( … )

20. Nie bój się miłości. Nigdy.                 

Gazetka dla Rodziców nr 40

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 40 kwiecień 2014

DOBRE MANIERY CZYLI SZTUKA SPRZYJAJĄCA POZYTYWNYM ZACHOWANIOM SPOŁECZNYM WŚRÓD UCZNIÓW.

Dzieci potrzebują starań mających ich ukształtować pod względem fizycznym, moralnym i umysłowym. Ten szlachetny proces ginie w powodzi rozpasania obyczajów, cynizmu, samowoli, lekceważenia dobra i źle pojętej wolności człowieka. Nowoczesna rodzina w wielu przypadkach nie spełnia swej roli. W niektórych domach przestano młodych wychowywać, wpajać dzieciom ogładę towarzyską, dobre maniery. Uwagi, że czegoś nie wypada robić, że coś jest nietaktowne, są teraz odebrane jako staromodne i nudne. Dzisiaj wszystko jakby się zmówiło, aby utrudniać wychowanie młodego człowieka.

            Szkoła ma duże szanse, aby dobrze wychowywać, zapobiegać, by nie rosła nam młodzież seryjna szczególnie w swej podatności na zło. Umiejętności właściwego zachowania się w każdej sytuacji należy rozpocząć już od najmłodszych lat dziecka, aby kształtować w nim pozytywne zachowania społeczne, bez których nie sposób wyobrazić sobie życia.

            Dobre maniery to nie tyle zakazy i nakazy, których celem jest ograniczenie norm i przepisów oraz usztywnianie zasad i reguł, to nie sztuczny rytuał pozostawiony nam w spadku przez epoki celebrujące konwenanse lecz wywodząca się z tradycji praktyczna i bardzo przydatna umiejętność właściwego zachowania się, to sztuka elastycznego stosowania zasad, akcentowania własnej indywidualności i osobowości. Dobre maniery nie krępują, nie usztywniają, ale zapewniają swobodę i poczucie bezpieczeństwa, pozwalają na luksus bycia sobą. Nie sposób sobie wyobrazić takiej sytuacji, w której wszystko jest dozwolone i nic nie jest zabronione, a każdy może robić co chce, jak chce i kiedy chce. Czy nam, się podoba, czy nie, żyjąc wśród ludzi musimy przestrzegać praw i zwyczajów. Kto je bowiem lekceważy szybko zostaje zepchnięty na margines życia i muszą sobie zdawać z tego sprawę już najmłodsze dzieci.

Gazetka dla Rodziców nr 39

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 39styczeń 2014

Kampania społeczna „Zawodniacy”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie informuje, że została zainaugurowana kampania społeczna „Zawodniacy”, promująca picie wody wśród dzieci oraz ich rodziców i opiekunów.

Jednocześnie nadmienia się, że uruchomiona została strona internetowa www.zawodniacy.pl, na której znajdują się edukacyjne gry dla dzieci w wieku 6-11 lat oraz poradnik dla rodziców…

Jak mądrze kochać dziecko.

         Miłość rodziców do dziecka jest miłością najpiękniejszą. Nie powinna jednak przejawiać się w sposób przynoszący dziecku szkodę, prowadzący do ujemnych konsekwencji dla rozwoju jego osobowości.”

 Celem tego artykułu jest nakłonienie Państwa do przemyślenia swoich uczuć wobec dzieci.

Kochający rodzic pragnie, by jego dziecku było dobrze, by nie działa się mu żadna krzywda. Przejawia troskę o zapewnienie mu jak najlepszych warunków życiowych, o rozwijanie zdolności, usuwanie cech ujemnych, o kształtowanie jego osobowości.

                            Miłość rodzicielska obejmuje cały szereg uczuć, przekonań, pragnień i działań. Jest to ( i powinien być) trwały stosunek matki i ojca do dziecka, ich postawa wobec niego. Nie jest obojętny dla kształtowania cech psychicznych dziecka ten zewnętrzny wyraz rodzicielskiej miłości . Ma wpływ także na rozwój fizyczny. Duże znaczenie ma więc sposób, w jaki rodzice kochają dziecko, jak wyrażają swoją do niego miłość. Wpływa to i na dalsze losy dziecka. Zależy od tego także jego przygotowanie do życia w społeczeństwie…

Gazetka dla Rodziców nr 38

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 38 listopad 2013

 

Dbaj o prawidłowe odżywianie Twojego dziecka!

Dopilnuj, by Twoje dziecko było aktywne fizycznie!

Zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe nie jest jednakowe dla wszystkich. Zależy ono od wielu czynników – płci , wieku, aktywności fizycznej oraz indywidualnej budowy ciała. Jeżeli dziecko, spożywając mniejsze ilości pokarmu, jest zdrowe i rośnie, nie należy go zmuszać do zjadania dużych porcji, utrwalamy bowiem w ten sposób negatywny nawyk jedzenia. …

Dziecko, które chodzi do szkoły, musi mieć wykształcony nawyk zjadania pierwszego śniadania przed wyjściem z domu – ma być ono, podobnie jak obiad, najbardziej obfitym i kalorycznym posiłkiem w ciągu dnia. Drugie śniadanie musi być pełnowartościowe, a podwieczorek może stanowić owocowa przekąska, kolacja natomiast winna być lekka, ale zaspokajać głód dziecka. …

Pamiętaj, aby Twoje dziecko:

 • spożywało przynajmniej pięć posiłków dziennie o stałych porach,
 • zjadało w domu pierwsze śniadanie,
 • zabierało do szkoły drugie śniadanie,
 • jadało codziennie warzywa i owoce,
 • spędzało aktywnie czas wolny,
 • uczestniczyło w zajęciach wychowania fizycznego,
 • piło jak najczęściej wodę i soki naturalne,
 • nie spożywało zbyt często potraw typu fast food,
 • ograniczało słodycze,
 • jadało posiłki w miejscu do tego przeznaczonym.

Gazetka dla Rodziców nr 37

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 37  wrzesień 2013

 

Ten numer gazetki w całości przeznaczony jest dla Rodziców uczniów klas I.

$11.      Co to są bajki terapeutyczne i w czym mogą pomóc? Literatura: „ Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać”

Zajęcia z bajkoterapii dla uczniów klas I prowadzi pani Anna Głąb w środy od 12.35 do 14.35.

$12.      O dojrzałości do podjęcia nauki szkolnej.

…Przed rodzicami stoi bardzo ważne zadanie: kształtowanie poczucia obowiązku, systematyczności, punktualności. To pierwszy krok do sukcesu szkolnego dziecka i satysfakcji rodziców. Codzienne, przynajmniej kilkuminutowe rozmowy z dzieckiem o szkole, powtarzanie w formie zabawy zdobytej wiedzy i umiejętności, rozbudzanie zainteresowań otaczającym światem ułatwiają przyswajanie nowych wiadomości i utrwalają już zdobyte. Ważne, by nie tylko słyszeć własne dziecko, ale także je słuchać i wspólnie rozwiązywać problemy. …

Dla rodziców

GAZETKA DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa nr 8

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Powstańców Wielkopolskich

Nr 36 kwiecień 2013

 

„ZDROWE BICIE SERCA

PRAWIDŁOWE CIŚNIENIE KRWI”

POZNAJ LEPIEJ SWOJE DIECKO

Kryteria jakimi powinni kierować się dorośli odczytując rysunek dziecka to:

Kolejność rysowania postaci

Czas rysowania

Rozmieszczenie elementu najważniejszego

Wielkość postaci i przedmiotów

Kierunek rysowania

Symboliczne znaczenie poszczególnych części kartki

Grubość linii i jej rozmiar

Kształt linii

Analizowanie narysowanych postaci ludzkich

Kolory wyrażające emocje

TRUDNO ZADOWOLIĆ WSZYSTKICH ze zbioru

przypowieści Środkowego Wschodu

motto:

„ Niezależnie od tego, co byśmy uczynili, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał coś przeciwko temu. Musimy więc sami decydować o tym, co jest dla nas najlepsze.”

 

GAZETKA DLA RODZICÓW

Nr 35 styczeń 2013

BŁĘDY WYCHOWAWCZE RODZICÓW

Chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na szczęśliwych, uczciwych i dobrze dających sobie radę w życiu ludzi. Niestety pomimo dobrych chęci nie zawsze udaje nam się być idealnymi rodzicami. Bardzo często żałujemy słów wypowiedzianych w gniewie, mamy wyrzuty sumienia, że zły nastrój czy kłopoty w pracy wpływają negatywnie na nasze relacje z dzieckiem. Wychowanie dziecka to jedno z najtrudniejszych zadań, które stawia przed nami życie, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Nieświadomie rodzice popełniają błędy, których nie zauważają, a które trwale ranią psychikę dziecka. Aby ułatwić sobie sztukę wychowania, warto poznać najczęściej popełniane przez rodziców błędy i skonfrontować je ze swoim postępowaniem.

1.  Brak czasu dla dziecka.
2.  Bezwzględne posłuszeństwo.
3.  Brak konsekwencji.
4.  Pochwała jest konieczna.
5.  Ocena i krytyka.
6.  Gniewne kary.
7.  Miłość pod warunkiem…
8.  Wyręczanie.
9.  Ochrona przed życiowymi problemami.
10. Uszczęśliwianie na siłę.

 

GAZETKA DLA RODZICÓW

Nr 34 listopad  2012

DEPRESJA WŚRÓD MŁODZIEŻY

JAK WAŻNY JEST PROBLEM?

ZŁE SAMOPOCZUCIE CZY DEPRESJA? - OBJAWY

CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE DEPRESJI

DEPRESJA - I CO DALEJ?

 

Jak określać dziecku granice?

Krok pierwszy: słowa

- Komunikat powinien dotyczyć zachowania dziecka

- Bądź bezpośredni i konkretny

- Dokładnie określaj konsekwencje.

- Mów stanowczo, nie podnoś głosu. Nie bądź szorstki.

 

Krok drugi: czyny

 

GAZETKA DLA RODZICÓW

Nr 33 wrzesień  2012

Jak pomóc dziecku w nauce?

- Interesuj się postępami dziecka.
- Wspieraj, ale nie wyręczaj.
- Mądrze motywuj.
- Nie realizuj własnych marzeń poprzez dziecko.
- Doceniaj osiągnięcia dziecka.
- Nie pozwól dziecku, by źle mówiło o sobie.
- Buduj w dziecku poczucie własnej wartości.

 

BAJKI POMAGAJKI

W nauce uczuć pomóc mogą  bajki terapeutyczne.

Bajki terapeutyczne to historie niezwykłe, świadomie tak skonstruowane i napisane, by dzieci mogły odnaleźć w nich cząstkę siebie, swoich uczuć, emocji, konkretnych problemów, z którymi się borykają.

W bajkach terapeutycznych mówi się dużo o emocjach – szczególnie tych trudnych, takich jak złość czy strach.

Są one inspiracją do rozmowy, zabawy, a przede wszystkim są doskonałym sposobem spędzenia czasu z dzieckiem.      

 

Godziny lekcji

moodle

szkodkrtalent